Kukiz’15 składa w Sejmie projekt uchwały zobowiązującej polski rząd do poinformowania USA i Izraela, że Polska nigdy nie przekaże żadnym podmiotom „ani grosza odszkodowań za bezspadkowe mienie ofiar II wojny światowej i Holokaustu” oraz, że sprawa roszczeń żydowskich została już dawno załatwiona. Poinformował o tym na antenie RMF FM Paweł Kukiz.

W czwartek podczas porannej rozmowy na antenie RMF FM, Paweł Kukiz’15 zapowiedział, że jego ugrupowanie składa dziś w Sejmie projekt uchwały ws. amerykańskiej ustawy S.447, o tzw. restytucji mienia żydowskiego. Kukiz’15 chce, jak powiedział szef klubu K’15, „żeby rząd Polski koniecznie się sprzeciwił, że roszczenia z tytułu mienia bezspadkowego dla Żydów zostały załatwione”.

– Nie ma czegoś takiego, jak zwrot mienia bezspadkowego. Coś takiego nie istnieje na całym świecie – zaznaczył Paweł Kukiz.

PRZECZYTAJ I ZOBACZ: Polonia w USA protestowała przeciw ustawie o roszczeniach żydowskich [+FOTO/+VIDEO]

Wątek ten został jedynie zaznaczony podczas głównej części rozmowy, na antenie radia, natomiast rozwinięto go w późniejszej części internetowej wywiadu. Prowadzący wywiad red. Robert Mazurek wyjaśniając o co chodzi w sprawie ustawy 447, przedstawiał problem tzw. mienia bezspadkowego i roszczeń środowisk żydowskich z tego tytułu w tonie łagodzącym. Mówił m.in., że Kongres USA chciałby przeznaczać odszkodowania przyznawane z tego tytułu na finansowanie „wspólnych projektów” i odszkodowania dla organizacji żydowskich.

– To już jest pewna nadbudowa. Chodzi o to, że chcą wziąć te pieniądze, które w tej chwili właściwie nikomu się nie należą, bo nie pozostawiono spadkobierców. I chcą to w jakiś sposób wykorzystać – mówił Kukiz.

Następnie przedstawił projekt uchwały w tej sprawie, który jeszcze dziś ma zostać złożony w Sejmie. Zgodnie z treścią uchwały, „Sejm RP zobowiązuje Radę Ministrów do oficjalnego poinformowania Stanów Zjednoczonych i Izraela, że Polska nigdy nie przekaże żadnym podmiotom ani grosza odszkodowań za bezspadkowe mienie ofiar II wojny światowej i Holokaustu”. Ponadto, uchwała zobowiązuje też rząd, w nawiązaniu do amerykańskiej ustawy S.447 do oficjalnego poinformowania rządu USA, że polskie prawodawstwo nie przewiduje możliwości wypłaty odszkodowań za mienie bezspadkowe.

Przeczytaj: Szef KPRM: ustawa 447 nie rodzi skutków prawnych w Polsce

W tekście zaznaczono, że zobowiązania do przekazania odszkodowań z tytułu roszczeń ze strony obywateli amerykańskich i podmiotów prawnych, ze względu na przejęcie przez Polskę mienia oraz praw i obowiązków związanych z nim, określonych w układzie między rządami PRL i USA w tej sprawie, „zostały całkowicie wykonane przez Polskę”.

Uchwała wzywa też rząd do „niezwłocznego przedstawienia Sejmowi kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej”, żeby zapewnić „częściowe odszkodowania prawowitym właścicielom”, którym odebrał własność reżim komunistyczny, jednocześnie uniemożliwiając tzw. dziką reprywatyzjację.

Prowadzący rozmowę red. Mazurek słuchał odczytywanego przez Kukiza tekstu uchwały z pewnym rozbawieniem i pytał, czy jakakolwiek większość sejmowa w Polsce zgodziłaby się przegłosować „coś takiego”, bagatelizując przy tym całą sprawę: – Przecież to jest znakomity pomysł, żeby wywołać jakąś kolejną awanturę z Izraelem, zupełnie niepotrzebną i zupełnie o nic.

– Jasne! Pewnie, że niepotrzebne. My mamy ogon podkulić. Powiedzieć: „tak, zapłacimy do bezspadkowe” – ironizował Kukiz. – Nie! Jeżeli nie będzie oficjalnego stanowiska rządu polskiego, to zawsze mogą powiedzieć: „przecież wyście się nie sprzeciwiali!

Red. Mazurek twierdził, że można tę sprawę załatwić na wiele innych sposobów, a Kukiz wybiera niewłaściwy. Polityk odpowiedział, jak można coś inaczej załatwić z takimi politykami, jak Benjamin Netanjahu. – Musi być oficjalne stanowisko rządu, że nie będziemy… – mówił Kukiz, jednak Mazurek przerwał mu, sugerując naiwność myślenia polityka [przywołując słowa Jana Husa „O, sancta simplicitas!” (o, święta naiwności) – red.]. Na tym rozmowa się zakończyła.

Przeczytaj: Sakiewicz krytykuje protesty przeciwko ustawie 447

[AKTUALIZACJA]: W czwartek po południu Paweł Kukiz potwierdził, że projekt uchwały został złożony w Sejmie. Zamieścił też tekst dokumentu na Facebooku.

Przypomnijmy, że 9. maja 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę JUST Act 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today), obecnie obowiązującą jako federalne prawo o numerze 115-171, dotyczące zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Ustawa pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości, które zgodnie z prawem przeszły na własność samorządu terytorialnego lub skarbu państwa.

Zgodnie z ustawą Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany. Jak pisało RMF FM, państwa opóźniające się ze zwrotem mienia „mogą znaleźć się na cenzurowanym”.

Przeciwnicy ustawy przypominają , że przedmiotem roszczeń są nieruchomości i inne aktywa pozostawione bezpotomnie i bezspadkowo przez obywateli Polski narodowości żydowskiej, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Podkreślają, że faktycznie roszczenia te zostały już zaspokojone poprzez nadzwyczajną niemiecko-izraelską umowę międzynarodową z 1952 roku, a także przez umowy indemnizacyjne pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, Wielka Brytanią, Francją, Kanadą i szeregiem innym krajów. Podkreśla się też, że „amerykańskie żydowskie organizacje roszczeniowe nie są i nigdy nie były prawnymi spadkobiercami obywateli II R.P. narodowości żydowskiej, ani jakichkolwiek innych podmiotów prawnych działających w Polsce przed II wojna światową”.

rmf24.pl / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Kojoto
  Kojoto :

  Wygląda na to, że press-tytutki z RMF mają przykazane pogrążać Polskę publicznie w każdy możliwy sposób. Swoją drogą pan “ciasteczko” tez nie wcześnie się obudził… akutrat przed wyborami dowiedział się, że “Nie ma czegoś takiego, jak zwrot mienia bezspadkowego. Coś takiego nie istnieje na całym świecie”?

 2. RobG56
  RobG56 :

  Z tego wynika, iż Mazurek sugeruje naiwność stron amerykańskiej i żydowskiej. Podobnie jak KPRM, Czaputowicz, nie tylko watahy ale i zgraje.
  Swego czasu ustosunkowałem się do pomysłów reprywatyzacyjnych Tyszki i Kukiza: http://www.polskawlesie.pl/panstwo/niekonczaca-sie-historia-restytucja-czy-jow
  Wyłom dokonany przez pazerność KK i Komisję Majatkową będzie się odbijał wśród idiotów do końca świata a nawet dzień dłużej. Widzę jak Kukiz z Tuszką zaspakają reprywatyzację na Opolszczyźnie, Pomorzu Zachodnim i Środkowym, na Śląsku, we wrocławskim czy zielonogórskim. Na kretynów rady nie ma.