Irańczycy twierdzą, że w Zatoce Osmańskiej doszło do wybuchów na dwóch supertankowcach. Komunikaty mówią o “atakach”.

Informację o wybuchach podała w czwartek rano irańska telewizja PressTV za telewizją Al-Alam. Ta ostatnia powołuje się na swoje źródło w Omanie. To właśnie w Zatoce Omańskiej znajdowały się dwa wielkie tankowce na których doszło do wybuchów. Brytyjska administracja morska wezwała statki to zachowania szczególnej ostrożności na tym akwenie.

Agencja informacyjna Bloomberg cytuje komunikat 5 Floty Marynarki Wojennej USA, która także poinformowała o incydencie na dwóch tankowcach. Agencja pisze o “domniemanym ataku”.

Na informację natychmiast zareagowała londyńska giełda. Cena baryłki ropy Brent wzrosła w czwartek rano o 4,5% do wartości 61,67 dolarów o godzinie 8.55 czasu warszawskiego.

Przez Zatokę Omańską wiedzie jeden z kluczowych morskich szlaków handlowych łączący Zatokę Perską, nad którą położeni są czołowi producenci ropy naftowej, z Europą. Na szlaku tym doszło niedawno do niebezpiecznych incydentów. Dwa saudyjskie tankowce zostały w maju poważnie uszkodzone u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Saudyjskie władze twierdziły potem, że doszło do tego na skutek „ataku sabotażowego” zaplanowanego w Iranie.

presstv.com/express.co.uk/bloomberg.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply