Ukraina od 1 stycznia 2025 roku zamierza zablokować rurociąg „Przyjaźń”, który zaopatruje w ropę naftową Węgry, Czechy i Słowację. Victor Orban argumentuje, że Ukraina łamie warunki umów zawartych z UE.

Unia Europejska zobowiązała się do zaprzestania zakupów rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia 2022 roku, ale przez rurociąg „Przyjaźń” o przepustowości 2 milionów baryłek dziennie dalej płynie ropa, której głównymi odbiorcami są Węgry, Czechy i Słowacja. Dla węgierskiej firmy Mol ropa z Rosji stanowi 2/3 surowców.

Jak podał doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolaka, od początku przyszłego roku rurociąg przestanie działać. Budapeszt argumentuje, że działania Kijowa są sprzeczne z umowami zawartymi przez Ukrainę z UE i będą miały wpływ na przebieg proces akcesyjnego tego kraju do Wspólnoty. W zeszłym roku Wołodymir Zełenski groził wysadzeniem rurociągu „Przyjaźń”, co miałoby stanowić zemstę za prorosyjską politykę Budapesztu.

Węgierski rząd w odpowiedzi blokuje wypłaty na dozbrajanie Ukrainy z unijnego programu.

„Rząd Viktora Orbana będzie blokować wypłatę 6,5 mld euro rekompensaty za transfer broni z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju (EPF), dopóki Ukraina nie rozwiąże kwestii tranzytu ropy dostarczanej przez Łukoil – zapowiedział szef MSZ Węgier Peter SzijjartoDodał, że33 proc.importu ropy naftowej na Węgry i około 40-45 proc. importu ropy na Słowację pochodzi z dostaw od koncernu Łukoil przez Ukrainę”.

Czytaj: Szef unijnej dyplomacji chce obejść węgierskie weto

Sytuacja pomiędzy Węgrami a Ukrainą jest napięta. Na początku lipca premier Viktor Orban wybrał się z wizytą do Kijowa, a następnie do Moskwy w ramach misji pokojowej..Rozpoczął ją po przejęciu 1 lipca przez Węgry rotacyjnej prezydencji w Radzie UE i szybko spotkał się z ostrą krytyką przedstawicieli instytucji unijnych i ukraińskich.

Rubryka.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply