Prezydent USA Donald Trump obciążył Iran odpowiedzialnością za wczorajsze ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. – pisze agencja AP.

Oskarżenie z ust amerykańskiego prezydenta padło w piątek podczas rozmowy telefonicznej z Fox News Channel. Nazywając Iran „państwem terroru” i mając na myśli ataki Trump powiedział że „Iran to zrobił”. Według niego dowodem na odpowiedzialność Iranu jest nagranie ujawnione dzisiaj przez amerykańską armię. Według Amerykanów pokazuje ono moment usunięcia niewybuchu torpedy z burty japońskiego tankowca Kokuka Courageous przez Irańską Gwardię Rewolucyjną, co miałoby służyć ukrywaniu niewygodnych dowodów.

Trump nie powiedział, czy i w jaki sposób USA odpowiedzą na ataki na tankowce, wspomniał jedynie, że Ameryka nałożyła „bardzo ciężkie sankcje” na Iran. Dodawał, że stronie irańskiej stanowczo zakomunikowano konieczność podjęcia rozmów. Mówił, że czeka na sygnał ze strony Iranu i że „nie spieszy mu się”.

Według agencji AP powołującej się na amerykańskich urzędników amerykańska administracja rozważa powrót do eskortowania statków przepływających przez strategiczną cieśninę Ormuz, w pobliżu której doszło do czwartkowych ataków.

Amerykański prezydent ostrzegł też Iran przed zastosowaniem blokady tej cieśniny. Jak mówił, taka blokada nie potrwałaby długo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że wcześniej o odpowiedzialności Iranu za ataki na tankowce mówił sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. – Ocena rządu Stanów Zjednoczonych jest taka, iż Islamska Republika Iranu jest odpowiedzialna za ataki, które miały miejsce w Zatoce Omańskiej – powiedział Pompeo w czwartek na konferencji prasowej w Waszyngtonie. Z jego opinią zgodziły się Wielka Brytania i Arabia Saudyjska. Irańczycy odrzucili te oskarżenia, krytykując „podżegającą do wojny” retorykę Stanów Zjednoczonych, a także ich sojuszników.

Przypomnijmy, że w czwartek w Zatoce Omańskiej doszło do ataków na dwa tankowce – norweski Front Altair i japoński Kokuka Courageous. W mediach pojawiły się doniesienia, że statki zostały zaatakowane torpedami bądź przy pomocy min morskich. Z obu jednostek ewakuowano załogi i pozostawiono je dryfujące po tym akwenie.

Kresy.pl / AP / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz