Marsz LGBT w Kijowie [+VIDEO/+FOTO]

W stolicy Ukrainy w odbyła się w niedzielę kolejna demonstracja środowiska aktywistów homoseksualnych i transseksualnych określana mianem „marszu równości”.

Według agencji informacyjnej UNIAN w manifestacji wzięło udział około 6,3 tys. homoseksualistów, transseksualistów i osób sympatyzujących z ich postulatami. Portal Korrespondent.ner pisze nawet o 8 tys. uczestników demonstracji. Jej uczestnicy skandowali hasła: „Nasza tradycja to wolność”, „Prawa człowieka ponad wszystko”, „Moje miasto – miastem wolnych”. Gdy tylko „marsz równości” ruszył, w kierunku jego mieszkańców rzucił się mężczyzna, który został zatrzymany przez policję. Manifestacja była osłaniana przez znaczne siły policyjne, w tym policję konną. W niektórych miejscach rozstawiono płoty z metalowej siatki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Poparcie dla kijowskiego „marszu równości” wyraziła ambasada USA na Ukrainie. W marszu osobiście uczestniczył ambasador Kanady Roman Waszczuk. Trzymał flagę Kanady przedstawioną w tęczowych barwach ruchu LGBT. Jak poinformowali organizatorzy w manifestacji, brała w niej udział także grupa żołnierzy-homoseksualistów. Był wśród nich mężczyzna w koszulce ze znakiem batalionu „Donbas”.

Organizatorzy zapraszali na swój marsz także prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, ten poprzestał jednak na wydaniu oświadczenia, iż stoi na straży prawa do wolności zgromadzeń dla wszystkich obywateli Ukrainy. Wezwał policję by nie dopuściła do starć między uczestnikami

W centrum miasta, gdzie odbywał się „marsz równości” zebrało się także kilkuset aktywistów organizacji nacjonalistycznych i konserwatywnych. Towarzyszyli oni następnie manifestacji homoseksualnej wraz ze swoimi transparentami, wykrzykując zza kordonu policjantów krytyczne wobec ruchu LGBT hasła.

Ukraińska policja poinformowała, że zatrzymała 9 osób, podejrzanych o przygotowywanie „prowokacji” przeciw „marszowi równości”. Podejrzani zostali zatrzymani wraz ze „sprzętem”, który miał zostać wykorzystany przeciw uczestnikom demonstracji, w komunikacie nie skonkretyzowano jednak jaki to sprzęt. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowanie z paragrafu kodeksu karnego mówiącego o chuligaństwie z użyciem broni na amunicję ostrą i inne rodzaje amunicji. Zatrzymanym grozi kara 3-7 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani mają 18-48 lat.

Po zakończeniu marszu jego uczestnikom udało się spokojnie rozejść do domów.

Czytaj także: W paradzie LGBTQ w Tel Awiwie wzięło udział ćwierć miliona osób

unian.net/korrespondent.net/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz