Raport dotyczący wydatków USA na zagraniczne operacje wojskowe przygotował Instytut Spraw Międzynarodowych i Publicznych Watsona przy Uniwersytecie Browna.

Instytut Watsona szacuje, że po dodaniu planowanych wydatków w roku finansowym 2018 – łącznie z pomocą dla weteranów – Stany Zjednoczone wydadzą od 2001 roku 5,6 bln. dolarów na wojny toczone za granicą.

Przygotowany przez instytut raport to efekt corocznej analizy w ramach projektu Costs of War. Wskazuje on na ciągły wzrost wydatków na operacje wojskowe poza granicami Stanów Zjednoczonych. Trend ten został zapoczątkowany 16 lat temu, po zamachu terrorystycznym na World Trade Center we wrześniu 2001 roku.

ZOBACZ TAKŻE: USA wyślą dodatkowych żołnierzy do Afganistanu. Szef Pentagonu podpisał rozkazy

Wcześniej Pentagon podał, że z podanej kwoty jedynie 1,9 biliona dol. przeznaczono na finansowanie oficjalnych operacji wojskowych poza granicami USA. Najwięcej wydano na działania wojskowe w Afganistanie i Pakistanie (877,4 mld dol.) oraz Iraku (819,1 mld dol.).

Szacowany koszt utrzymania weteranów i pomocy dla nich przez ostatnie lata podniósł się do 300 mld dol. Autorka raportu, Neta Crawford, podkreśla, że jest to bezpośredni efekt prowadzenia tylu operacji wojskowych. Raport szacuje, że wydatki na rzecz weteranów w latach 2019–2056 osiągną poziom ponad 1 biliona dol. rocznie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump: Amerykanie pozostaną w Afganistanie. Koniec z budowaniem demokracji za pomocą wojska

W raporcie cytowany jest profesor ekonomii City University of New York i członek Instytutu Watsona Ryan Edwards, który szacuje, że dług zaciągnięty z powodu prowadzenia wojen wygenerował do roku 2017 około 534 mld dolarów odsetek do zapłaty.

Edwards dowodzi, że jeżeli nawet w następnych dekadach nie wzrosną wydatki wojskowe, nie nie dojdzie do cięć budżetowych lub wzrostu podatków, to skumulowany koszt długu za lata 2001-2013 wzrośnie, zwiększając dług publiczny o ponad 7,9 mld dol..

We wrześniu tego roku Stany Zjednoczone były zaangażowane militarnie w Iraku, Afganistanie, Pakistanie i Syrii.

Kresy.pl / rp.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply