To koniec Państwa Islamskiego w dotychczasowej formie władztwa terytorialnego. Oddziały syryjskiej armii są już na ulicach jego ostatniej stolicy.

Portal Al-Masdar News poinformował dziś po południu, że oddziały Syryjskiej Armii Arabskiej przystąpiły do szturmu na miasto Abu Kamal. To miasto położone przy ważnym przejściu granicznym z Irakiem, jest ostatnim większym ośrodkiem w Syrii, który był kontrolowany przez bojowników “Państwa Islamskiego”. Po utracie Rakki i al-Majadin, Abu Kamal pełniło rolę nieoficjalnej stolicy ISIS. W jego okolicy znajdują się prawdopodobnie przywódcy tej terrorystycznej organizacji.

Ofensywę na Abu Kamal wspierały oddziały irańskie, libański Hezbollah, a także oddziały szyitów a Afganistanu. Wiadomo jednak także, że w porozumieniu z władzami Syrii, jej granice przekroczyły irackie Siły Mobilizacji Ludowej, także złożone przeważnie z szyitów. Włączyły się one w operację przeciwko ostatniemu bastionowi dżihadystów ruszając z irackiego Al-Ka’im. Ich wsparcie mogło okazać się kluczowe, bowiem szturm został przeprowadzony na miasto właśnie od strony południowej.

Około dwóch godzin temu syryjska armia przekazała informację o wyzwoleniu Abu Kamal. Al-Masdar News twierdzi, że część oddziałów ISIS zdoła przedrzeć się na zachód i uciec z miasta. Syryjczycy zapowiadają kontynuowanie operacji, która ma całkowicie oczyścić zachodni brzeg Eufratu z oddziałów ISIS.

almasdarnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply