Ponad trzy dekady od wprowadzenia embarga na dostawy broni do Somalii w warunkach załamania się jej państwowości, Rada Bezpieczeństwa ONZ przygotowuje jego pełne zniesienie.

Prezydent Somalii Hassan Szejk Mahamud ogłosił w sobotę, że w przyszłym miesiącu zniesione zostanie embargo na broń nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na Somalię. „W tym roku mieliśmy pięć celów krajowych, obejmujących wyzwolenie kraju spod władzy Asz-Szabaab, zniesienie embarga na broń, przyjęcie do Wspólnoty Afryki Wschodniej (EAC) oraz umorzenie długów, a embargo na broń zostanie zniesione na początku przyszłego miesiąca” – powiedział Mahamud somalijskim parlamentarzystom, jak podała agencja informacyjna Anadolu.

Eksperci twierdzą, że zniesienie embarga na broń wpłyną na styuację w Somalii bardziej niż cokolwiek innego. Omar Mahmood, starszy analityk International Crisis Group ds. Afryki Wschodniej, powiedział Anadolu, że uwagi prezydenta dotyczące embarga na broń sygnalizują międzynarodowe zaufanie do Somalii.

„Sygnalizuje to międzynarodowe zaufanie do postępów rządu Somalii w zakresie zarządzania bronią i amunicją na poziomie technicznym, ale jednocześnie wojna z Al-Shabab osłabła z wielu powodów niezwiązanych z bronią” – stwierdził.

Rada Bezpieczeństwa przedłużyła poprzednio embargo do 15 listopada 2023 r., powołując się na ciągłe zagrożenie ze strony grupy terrorystycznej Al-Shabaab dla pokoju i stabilności w regionie.

Embargo obowiązuje od 1992 r. i ma na celu odcięcie dopływu broni do kraju przez wiele lat upadłego, ogarniętego wojną domową. „Zniesienie embargo ONZ na broń nałożonego na Somalię przynosi znaczące korzyści, w tym poprawę stabilności, zwiększone zdolności antyterrorystycznyh oraz bardziej stabilną, pokojową Somalię, która będzie sprzyjającym środowiskiem dla odbudowy i wysiłków humanitarnych w kraju” – powiedział tureckiej agencji Mohamed Husein Gaas, dyrektor Centrum. Raad Peace Research Institute w Mogadiszu.

Powiedział, że będzie to istotny krok w procesie odzyskiwania przez Somalię suwerenności i „wspierania lepszych i solidniejszych stosunków dyplomatycznych”. „Dodatkowo bezpieczna Somalia stanie się atrakcyjnym miejscem dla inwestycji zagranicznych, stymulującym rozwój gospodarczy i odbudowę infrastruktury. Wzmocnione przez rząd środki bezpieczeństwa nie tylko zwiększają legitymizację, ale także przyczyniają się do poprawy zarządzania i praworządności” – dodał Gaas

Somalia jest kraje dysfunkcyjnym od czasu upadku wieloletniego przywódcy Mohammeda Siada Barre w 1991 r. i wybuchu wojny domowej rok później. Embargo na dostawy broni zostało złagodzone w 2013 r., kiedy to dopuszczono import przez rząd w Mogadiszu lekkich rodzajów broni strzeleckiej.

Upadłe pańśtwo stało się obszarem aktywności dżiahadystów. Szczególnie groźna jest organizacja Asz-Szabab. Do najkrwawszego zamachu bombowego doszło w październiku 2017 r., kiedy to zginęło kilkaset osób.

aa.tr.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply