Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się międzynarodowym, nielegalnym handlem bronią palną.

ABW przejęła m.in.: karabiny maszynowe, pistolety, rewolwery oraz kilka tysięcy sztuk amunicji różnego kalibru – poinformował w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, cytowany przez PAP. Przypomniał, że na ich posiadanie wymagane jest zezwolenie.

“Zatrzymań dokonano w woj. świętokrzyskim 13 i 14 czerwca w ramach wspólnych działań Agencji, Straży Granicznej oraz policji” – oświadczył Żaryn. Podkreślił, że dokonano przeszukania posesji jednego z nich i znaleziono znaczne ilości nielegalnie posiadanej broni palnej, amunicji oraz części broni.

W Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handlu bronią. Zostali tymczasowo aresztowani.

Przypomnijmy, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod koniec maja Janusza N, któremu prokuratura postawiła zarzut szpiegostwa na rzecz Rosji. Mężczyzna miał próbować kontaktować się z politykami z Polski i innych krajów. Wcześniej zatrzymano jego współpracownika.

Na początku maja br. br. ABW zatrzymała 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Według śledczych, realizował on zlecone zadania, m.in. przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach, tj. dane istotne dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP. Zatrzymany przyznał się do zarzutów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt. ABW zaznaczała, że sprawa jest rozwojowa ,a znaczna część materiałów śledztwa ma charakter niejawny. Najprawdopodobniej to właśnie ten mężczyzna był współpracownikiem Janusza N.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W maju funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali w województwie łódzkim 2 osoby podejrzane o zakłócanie pracy sieci teleinformatycznej. Infrastruktura teleinformatyczna, którą stworzyli zatrzymani, była wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do działań dezinformacyjnych prowadzonych na terenie Polski.

Zobacz także: Straty Skarbu Państwa na sumę ponad 440 mln złotych. ABW i CBA zatrzymały podejrzanych

pap / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply