Ambasadorowie Unii Europejskiej dali zielone światło dla nałożenia sankcji na osoby i podmioty na Białorusi odpowiedzialne za zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz represje na Białorusi – unijne źródło przekazało w środę Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

Według źródła lista obejmuje ok. 80 osób i kilka podmiotów. Sankcje, które polegają na zamrożeniu aktywów i zakazie wydawania wiz do UE, muszą zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE. Nastąpi to prawdopodobnie 21 czerwca bieżącego roku w czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

23 maja białoruskie władze zmusiły do lądowania w Mińsku samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Na jego pokładzie był bloger i opozycyjny aktywista Roman Protasiewicz, m.in. redaktor opozycyjnego kanału NEXTA, który odegrał dużą rolę w czasie ubiegłorocznych protestów Białorusinów przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. Aktywista został zatrzymany przez białoruskie służby wraz ze swoją partnerką Sofiją Sapiegą.

[kresy_causal]

Przypomnijmy, że Parlament Europejski przyjął w ubiegły czwartek rezolucję poświęconą sytuacji na Białorusi, w której m.in. potępił zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair i aresztowanie znajdujących się na jego pokładzie Romana Protasiewicza i Sofii Sapiegi, uznał, że sankcje wobec białoruskich władz muszą zostać rozszerzone, a także wezwał do zawieszenia udziału Białorusi w międzynarodowych zawodach sportowych, w tym Igrzyskach Olimpijskich.

W jednym z punktów rezolucji zwrócono uwagę na represje wobec polskiej mniejszości na Białorusi – uwięzienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, presję na polskie szkoły, antypolską propagandę w państwowych mediach oraz ustanowienie nowego święta państwowego w rocznicę napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czasie szczytu UE, który odbył się pod koniec maja, przywódcy państw unii zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na Białoruś. Przestrzeń powietrzna UE ma zostać również zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Zobacz także: Odnaleziono film z Protasiewiczem opatrywanym pod Szyrokinem [+VIDEO]

pap / wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz