W niedzielę białoruskie władze zmusiły do lądowania w Mińsku samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Na jego pokładzie był dziennikarz i aktywista Raman Pratasiewicz. Na polecenie Aleksandra Łuakszenki poderwany został myśliwiec Mig-29, przekazano także informacje o rzekomej bombie na pokładzie (informacje nie potwierdziły się). Aktywista został zatrzymany przez białoruskie służby – podaje PAP.

Niezależne białoruskie media poinformowały o zatrzymaniu opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza, który leciał tym samolotem. Pratasiewicz żył na emigracji. Białoruskie organy bezpieczeństwa wystosowały za mężczyzną list gończy.

Pratasiewicz to jeden z autorów prowadzonego w Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba kanały zostały uznane przez białoruskie media za ekstremistyczne. Pratasiewicz został oskarżony w sprawie karnej. Umieszczono go także na liście osób “zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.

Do samolotu poderwany został myśliwiec Mig-29.

Dziennikarz został wyprowadzony z samolotu przez służby specjalne Białorusi.

Samolot znajdował się blisko granicy z Litwą. Najbliższym lotniskiem do lądowania było Wilno, jednak musiał wylądować w Mińsku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Białoruś domaga się od Polski ekstradycji założycieli opozycyjnych kanałów informacyjnych

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda nazwał na Twitterze tę sytuację “wydarzeniem bez precedensu”. Zarzucił także białoruskim władzom przymuszenie samolotu do lądowania w mińskim porcie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Białoruś ogłosiła działających z Polski blogerów terrorystami

Sprawę skomentował także były premier Polski Donald Tusk. “Łukaszenka stał się zagrożeniem nie tylko dla obywateli swojego kraju, ale także dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Jego akt państwowego terroryzmu wymaga natychmiastowej i zdecydowanej reakcji wszystkich europejskich rządów i instytucji” – napisał.

pap / radio.lublin.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply