Białoruś domaga się od Polski ekstradycji założycieli opozycyjnych kanałów informacyjnych

Białoruskie władze oczekują, że Polska wyda im Sciapana Puciłę i Ramana Pratasiewicza – założycieli kanałów NEXTA i NEXTA Live, które odgrywają znaczącą rolę w informowaniu o przebiegu antyrządowych protestów na Białorusi, a także w nakłanianiu Białorusinów do udziału w nich.

Jak podaje PAP, w poniedziałek białoruskie MSZ przekazało charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu notę z wnioskiem o ekstradycję Puciły i Pratasiewicza w związku z toczonym przeciw nim postępowaniem karnym.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Strona białoruska wyraziła zaniepokojenie kontynuowaniem działalności przestępczej S. Puciły i R. Pratasiewicza poprzez stworzone przez nich ekstremistyczne kanały w serwisie Telegram NEXTA i NEXTA Live. Strona polska została wezwana do jak najszybszej ekstradycji S. Puciły i R. Pratasiewicza do Republiki Białoruś, mając na uwadze szczególne zagrożenie ich przestępczej działalności dla bezpieczeństwa publicznego” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej białoruskiego MSZ.

Według PAP w październiku kanał NEXTA Live i jego logotyp zostały uznane przez miński sąd za materiały ekstremistyczne w związku z „organizacją i publicznymi wezwaniami do przeprowadzania masowych zamieszek”.

Puciła i Pratasiewicz to dwaj sympatyzujący z białoruską opozycją Białorusini mieszkający w Warszawie, którzy za pomocą kanałów NEXTA i NEXTA Live dostarczają informacji na temat wydarzeń na Białorusi. Jak pisaliśmy, Puciła studiował na Uniwersytecie Śląskim organizację produkcji filmowej i telewizyjnej, i współpracował z opozycyjną wobec Aleksandra Łukaszenki, nadającą z Warszawy telewizją Biełsat. Stworzył też bardzo popularne kanały na Telegramie, które jako jedne z niewielu utrzymały operatywność w czasie blokady internetu przedsięwziętej przez białoruskie władze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

PRZECZYTAJ: Wicedyrektor rządowego think-tanku potwierdza – białoruskie protesty są planowane i koordynowane z Polski

Kresy.pl / mfa.gov.by / gazetaprawna.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz