Zastępca dyrektora rządowego Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk przyznał, że protesty na Białorusi są planowane i koordynowane w Warszawie.

Konończuk podkreślił rolę funkcjonującego na serwisie Telegram kanału NEXTA. Kanał jest prowadzony przez przebywającego w Polsce białoruskiego emigranta Sciapana Puciłę. Puciła studiował na Uniwersytecie Śląskim organizację produkcji filmowej i telewizyjnej i współpracował z opozycyjną wobec Aleksandra Łukaszenki, nadającą z Warszawy telewizją Biełsat. Jednak stworzył też bardzo popularny kanadł na Telegramie, które jako jeden z niewielu utrzymały operatywność w czasie blokady internetu przedsięwziętej przez władze Białorusi od niedzieli do środy.

Rolę tego kanału na Telegramie postanowił podkreślić zastępca dyrektora polskiego rządowego think-tanku – Ośrodka Studiów Wschodnich, Wojciech Konończuk.

W jednym z kolejnych wpisów na Twitterze Konończuk nie omieszkał podkreślić wpływ białoruskiego blogera na rozległe protesty jakie przez trzy dni odbywały się na Białorusi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wobec krytyki ze strony członka naszej redakcji wiceszef czołowej rządowej instytucji formułującej analizy mające być merytoryczną podstawa dla decyzji polskiego rządu sugerował, że ma prawo do publicznego zajmowania takiego stanowiska jako obywatel „wolnego kraju”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jako pierwszy rolę białoruskich emigrantów przebywających między innymi w Polsce w organizacji masowych protestów przeciwko władzom Białorusi podkreślał prezydent tego kraju Aleksandr Łukaszenko, który obok naszego państwa jako gospodarzy akcji mającej doprowadzić do jego obalenia wskazywał też Wielką Brytanię i Czechy.

Tego rodzaju narrację rozwinął w znacznie szerszym zakresie w środę białoruskich polittechnolog związany z białoruskimi władzami Aleksiej Dziermant. „Polska i Litwa wzywają do wprowadzenia sankcji przeciwko Białorusi za zduszenie masowych zamieszek. Polska finansuje i koordynuje poprzez swoje specsłużby TT-kanał Nexta, który stał głównym instrumentem podżegania do przemocy. To własnie wrogie działania i ingerencja w wewnętrzne sprawy Białorusi. Polacy chcieli zdetonować sytuację w kraju. Niezbędnym jest zwołanie międzynarodowej komisji w sprawie zbadania przestępczych działań sąsiedniego państwa” napisał na Facebooku Dziermant.

twitter.com/facebook.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz