W poniedziałek prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko powiedział, że uczestnikami powyborczych protestów „sterowano z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech”.

Zdaniem prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki uczestnikami powyborczych protestów „sterowano z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech” – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP). W jego opinii mają o tym świadczyć zarejestrowane połączenia telefoniczne z zagranicy na Białoruś – powiedział w poniedziałek.

„Zarejestrowaliśmy telefony z zagranicy. Telefony były z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech; sterowano naszymi – proszę wybaczyć – owcami; one nie rozumieją, co robią, i nimi zaczynają sterować” – oświadczył prezydent Białorusi podczas spotkania z Siergiejem Lebiediewem, szefem misji obserwacyjnej z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Sztab Tichanowskiej nie uznaje wstępnych wyników wyborów na Białorusi

Łukaszenko powiedział, że w ciągu minionej doby wielu osobom odmówiono wjazdu na terytorium Białorusi z przyczyn bezpieczeństwa. „Dokumenty były fałszywe, a większość nie wiedziała, po co jedzie” – dodał.

Białoruski prezydent odniósł się także do działań milicji w czasie nocnych protestów. „Chłopców z milicji próbowano atakować i niekiedy atakowano, ale chłopcy godnie wytrzymali i odpowiedzieli” – powiedział Łukaszenko.

Prezydent Białorusi nazwał wybory prezydenckie „świętem”. „Chcieliśmy ludziom podarować święto, a oni rzeczywiście na to odpowiedzieli” – oświadczył. „Ktoś chciał to święto zepsuć” – dodał. Jego zdaniem ludzie ci „pokazali się jeszcze wyraźniej tej nocy”. Odniósł się w tym miejscu do rzekomych telefonów z zagranicy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, na Białorusi doszło ostatniej nocy do starć pomiędzy milicją i protestującymi. Protesty rozpoczęły się po ogłoszeniu oficjalnych danych na temat wyników wyborów prezydenckich. Według informacji podanych przez centrum praw człowieka „Wiasna” co najmniej jedna osoba zginęła. Informacjom o ofierze śmiertelnej zaprzeczyła rzeczniczka białoruskiego MSW Wolha Czemadanawa. Białoruski resort spraw wewnętrznych poinformował o zatrzymaniu około 3000 osób.

Podawaliśmy, że w niedzielę wieczorem prezydenci Polski i Litwy zaapelowali do białoruskich władz o uznanie i przestrzeganie standardów demokratycznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Informowaliśmy także, że w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zaapelował do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w związku z  sytuacją na Białorusi.

Zobacz także: Białoruska CKW podała wstępne wyniki wyborów – zwycięzcą Łukaszenko

pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz