Izba wyższa polskiego parlamentu zwróciła się do prezydenta Białorusi o “zaprzestanie represji” i uwolnienie wszystkich zatrzymanych w trakcie czterech dni protestów.

W swojej uchwale senatorzy powołali się między innymi na “prawo narodów do samostanowienia”, a jednocześnie na “prawo obywateli do udziału w demokratycznych wyborach, do wolności zgromadzeń i swobody wyrażania poglądów” oraz “obowiązek poszanowania i przestrzegania praw człowieka”. Stwierdzili również, że podstawą dla ich wystąpienia są “aspiracje Narodu Białoruskiego do godnego życia w wolnym, demokratycznym państwie”. Jako bezpośrednią przyczynę określili natomiast “skalę represji” jakie zastosowano wobec uczestników powyborczych protestów, ale też sam sposób przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Białorusi nieodpowiadający według senatorów rekomendacjom OBWE.

W swojej rezolucji deputowani izby wyższej polskiego parlamentu zaapelowali do prezydenta Białorusi o “zaprzestanie represji i natychmiastowe uwolnienie wszystkich zatrzymanych w związku z ostatnimi akcjami wyborczymi”, a także “podjęcie dialogu z obywatelami i poszanowanie praw mniejszości”. Senatorzy chcą także by wykonały szereg zaleceń “zawartych w kolejnych rezolucjach Parlamentu Europejskiego i OBWE”.

Jednak senatorzy mają oczekiwania także wobec władz Polski. Chcą by prezydent zwołał posiedzenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji na Białorusi, ale też przedstawił wraz z rządem zestaw działań, które planuje podjąć dla “wsparcia Białorusinów domagających się wolności i demokracji”, a także “przyjęcia Białorusinów, którzy mogą szukać schronienia w Polsce w obawie o swe bezpieczeństwo, zdrowie i życie”.

Polscy senatorzy zaapelowali w swojej uchwale nawet do instytucji Unii Europejskiej o “adekwatne do sytuacji zainteresowanie Republiką Białorusi, z wykorzystaniem wszelkich dyplomatycznych instrumentów” i zaangażowanie w “działania na rzecz zakończenia przemocy i represji w Republice Białorusi, pokojowego dialogu między władzą a społeczeństwem i innymi grupami politycznymi”. W tym celu senatorzy postulują przeprowadzenie “formalnej debaty na najwyższym szczeblu władz Unii Europejskiej”. Wsparciu “represjonowanym z powodów politycznych, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego oraz niezależnym mediom” miałoby także służyć “napiętnowanie władz białoruskich i wywarcie na nie nacisku, aby zaprzestały brutalnej pacyfikacji protestów obywatelskich” przez UE.

Czytaj także: Wicedyrektor rządowego think-tanku potwierdza – białoruskie protesty są planowane i koordynowane z Polski

senat.gov.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply