Nowy szef MSZ Białorusi

Następcą zmarłego ministra spraw zagranicznych Białorusi został jego dotychczasowy pierwszy zastępca, Siergiej Alejnik.

We wtorek białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, mianował nowego ministra spraw zagranicznych Białorusi. Został nim dotychczasowy pierwszy zastępca MSZ, Siergiej (Siarhiej) Alejnik.

„To nie będzie dla was łatwa praca” – powiedział Łukaszenko do Alejnika, który wcześniej podziękował mu za nominację.

Ponadto, Łukaszenko nominował też gen. Andrieja Łukianowicza na dowódcę białoruskich sił powietrznych i obrony powietrznej.

Przywódca Białorusi podpisał stosowne dekrety w obecności nowo mianowanych dygnitarzy.

Według oficjalnego biogramu, nowy szef MSZ Białorusi, Siergiej Alejnik, urodził się w 1965 roku w Mińsku. Ukończył z wyróżnieniem wydział translatoryki w Mińskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym Języków Obcych. Jest też absolwentem Akademii Dyplomatycznej przy MSZ Austrii. W latach 1988-1992 służył w wojsku, od 1992 roku pracuje w dyplomacji. Był m.in. szefem wydziału paszportowego w kierownictwie konsularnym i szefem misji w Hadze. Pracował na placówkach dyplomatycznych m.in. w Holandii, w Watykanie, a także jako delegat do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Był ambasadorem Białorusi w Wielkiej Brytanii i Irlandii, w Watykanie. W latach 2009-2013, a później w latach 2020-2022 wiceszef MSZ Białorusi, z czego od lutego br. – pierwszy wiceminister. Mówi biegle po angielsku i po niemiecku.

Przypomnijmy, że 26 listopada 2022 roku zmarł nagle Uładzimir Makiej, szef MSZ Białorusi. Prawdopodobnie przyczyną śmierci był zawał serca. Makiej był ministrem przez ponad 10 lat, od sierpnia 2012 roku.

Belta / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz