Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję poświęconą sytuacji na Białorusi, w której m.in. potępił zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair i aresztowanie znajdujących się na jego pokładzie Romana Protasiewicza i Sofii Sapiegi, uznał, że sankcje wobec białoruskich władz muszą zostać rozszerzone, a także wezwał do zawieszenia udziału Białorusi w międzynarodowych zawodach sportowych, w tym Igrzyskach Olimpijskich.

Jak podano na stronie internetowej PE, za przyjęciem rezolucji zagłosowało 626 europosłów, 16 było przeciw a 36 wstrzymało się od głosu. Europarlament zdecydowanie potępił incydent z samolotem Ryanair, który nazwał „porwaniem” i „aktem państwowego terroryzmu”. Wezwano do natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia Protasiewicza, Sapiegi i wszystkich innych więźniów politycznych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W rezolucji odnotowano, że białoruskie władze zatrzymały w związku z trwającymi od zeszłego roku protestami około 34 tys. osób. Według PE na Białorusi jest ponad 470 więźniów politycznych, wszczęto około 3 tys. spraw karnych o podłożu politycznym, a także pojawiło się 4,6 tysięcy skarg dotyczących tortur, przemocy i złego traktowania.

W jednym z punktów rezolucji zwrócono uwagę na represje wobec polskiej mniejszości na Białorusi – uwięzienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, presję na polskie szkoły, antypolską propagandę w państwowych mediach oraz ustanowienie nowego święta państwowego w rocznicę napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku.

Zdaniem europosłów białoruska lista sankcyjna musi zostać rozszerzona. PE wezwał Radę UE do jak najszybszego nałożenia sankcji na osoby i podmioty zamieszane w zmuszenie do lądowania samolotu Ryanair i „uprowadzenie” Protasiewicza i Sapiegi. Według europosłów sankcje należy także rozszerzyć na kolejne osoby współwinne  fałszerstw wyborczych i późniejszych naruszeń praw człowieka na Białorusi. W tym kontekście wskazano też osoby zajmujące się propagandą; imiennie wymieniono Marata Markowa, który w ONT przeprowadził wywiad z Protasiewiczem.

Parlament Europejski opowiedział się też za podjęciem szybkich działań wymierzonych w kluczowe gałęzie białoruskiego przemysłu, w szczególności sektor paliwowy, chemiczny, stalowy oraz przetwórstwo drewna. „Należy bezwzględnie odmówić wsparcia finansowego reżimowi, odmówić wszelkich nowych linii kredytowych dla krajowych banków, a inwestycje w infrastrukturę lub przedsięwzięcia gospodarcze muszą zostać wstrzymane. Należy uniemożliwić europejskim instytucjom finansowym nabywanie obligacji lub jakichkolwiek innych instrumentów finansowych emitowanych przez rząd Białorusi i powiązane instytucje publiczne” – czytamy w komunikacie na stronie PE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według PE  należy zawiesić udział Białorusi w międzynarodowych organizacjach i imprezach sportowych takich jak mistrzostwa Europy i świata oraz Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Wezwano do odebrania białoruskiej państwowej telewizji TVR praw do transmisji meczów Euro 2020 i „nieodpłatnego przekazania ich niezależnej [sic! – red.] telewizji Biełsat”.

Kresy.pl /europarl.europa.eu (pdf)

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz