Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali w województwie łódzkim 2 osoby podejrzane o zakłócanie pracy sieci teleinformatycznej – poinformowała służba w piątek. Infrastruktura teleinformatyczna, którą stworzyli zatrzymani, była wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do działań dezinformacyjnych prowadzonych na terenie Polski.

Zatrzymane osoby zorganizowały infrastrukturę teleinformatyczną, która składała się z modemów i urządzeń współpracujących z hurtową ilością kart SIM, zapewniającą anonimizację połączeń telefonicznych oraz działań wykonywanych w sieci Internet i ukrycie danych osób korzystających z niej. Infrastruktura ta była wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do działań dezinformacyjnych prowadzonych na terenie Polski – informuje ABW.

W komunikacie podkreślono, że funkcjonariusze Agencji przeprowadzili przeszukania w ponad 20 lokalizacjach na terytorium całego kraju, m.in. w miejscach zamieszkania zatrzymanych, a także osób pozostających z nimi w związkach przestępczych oraz w siedzibach podmiotów gospodarczych. Zabezpieczono obszerny materiał dowodowy w postaci m.in. urządzeń typu simbox, kart SIM, nośników danych, w tym komputerów, telefonów, pamięci przenośnych, dysków twardych.

„Zatrzymani zarządzali systemem oraz nadzorowali jego prawidłowe funkcjonowanie. Współpracowali z osobami, które udzielały wsparcia w zakresie technicznym oraz logistycznym, w tym m.in. zakupie, sprzedaży, rejestracji hurtowych ilości kart SIM na fikcyjne dane” – podkreśla ABW.

Zobacz także: Kaspersky: podczas cyberataku w USA użyto kodu podobnego do sosowanego rzekomo przez rosyjskich hakerów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zatrzymani usłyszeli zarzuty zakłócania pracy w sieci teleinformatycznej. Zastosowano też wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia, dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się z osobami objętymi śledztwem.

abw.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz