Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod koniec maja Janusza N, któremu prokuratura postawiła zarzut szpiegostwa na rzecz Rosji – informuje RMF FM. Mężczyzna miał próbować kontaktować się z politykami z Polski i innych krajów. Wcześniej zatrzymano jego współpracownika.

W czwartek rano RMF FM poinformowało o zatrzymaniu Janusza N., który według śledczych szpiegował na rzecz Rosjan. Zatrzymania dokonali 31 maja br. agenci ABW, działając na polecenie prokuratora z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według ustaleń śledczych, zatrzymany mężczyzna szpiegował dla Rosji, a swoją działalność nasilił po tym, jak wcześniej zatrzymano jego współpracownika – również pod zarzutem szpiegostwa.

 

Jak podaje RMF FM, „Janusz N. na zlecenie innych szpiegów próbował nawiązać kontakt z polskimi i zagranicznymi politykami, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim. Działalność prowadził w Polsce, Unii Europejskiej i innych krajach”.

Zdaniem śledczych, działalność zatrzymanego „wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej”.

Mieszkanie Janusza N. oraz siedziby związanych z nim podmiotów zostały przeszukane. Znaleziono wiele nośników danych i 300 tys. zł.

Mężczyzna usłyszał zarzut szpiegostwa na rzecz służb rosyjskich, za co grozi mu 10 lat więzienia. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Janusza N. Od czasu zatrzymania przebywał w areszcie tymczasowym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że na początku maja br. ABW zatrzymała 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Według śledczych, realizował on zlecone zadania, m.in. przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach, tj. dane istotne dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP. Zatrzymany przyznał się do zarzutów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt. ABW zaznaczała, że sprawa jest rozwojowa ,a znaczna część materiałów śledztwa ma charakter niejawny. Najprawdopodobniej to właśnie ten mężczyzna był współpracownikiem Janusza N.

W maju funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali w województwie łódzkim 2 osoby podejrzane o zakłócanie pracy sieci teleinformatycznej. Infrastruktura teleinformatyczna, którą stworzyli zatrzymani, była wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do działań dezinformacyjnych prowadzonych na terenie Polski.

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz