Funkcjonariusze ABW zatrzymali 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji – poinformowała służba w poniedziałek. Do zatrzymania doszło 5 maja 2021 roku. Wymieniony realizował zlecone zadania, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach, tj. dane istotne dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP. Zatrzymany przyznał się do zarzutów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt.

Zatrzymanie miało miejsce 5 maja bieżącego roku. „Czynności procesowe, które doprowadziły do zatrzymania mężczyzny prowadzone były w precyzyjny i skoordynowany sposób. Przeszukano kilka miejsc, przesłuchano kilkunastu świadków. Zabezpieczone rzeczy i dokumenty uzupełniają istotnie zebrany dotychczas materiał dowodowy” – podaje ABW. Sąd zastosował wobec zatrzymanego 3-miesięczny areszt.

Śledztwo jest prowadzone przez Delegaturę ABW w Białymstoku pod nadzorem Mazowieckiego WZ Departamentu d/s Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Dotyczy brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej (przestępstwa z art. 130 § 1 kk).

Sprawa jest rozwojowa a znaczna część materiałów śledztwa ma charakter niejawny – podkreśla Agencja.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali w województwie łódzkim 2 osoby podejrzane o zakłócanie pracy sieci teleinformatycznej. Infrastruktura teleinformatyczna, którą stworzyli zatrzymani, była wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do działań dezinformacyjnych prowadzonych na terenie Polski.

Zobacz także: Kaspersky: podczas cyberataku w USA użyto kodu podobnego do sosowanego rzekomo przez rosyjskich hakerów

abw.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz