W środę Rada Bezpieczeństwa ONZ zapoznała się z wynikami badań inspektorów Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), które potwierdziły brytyjskie ustalenia odnośnie rodzaju substancji użytej do otrucia Siergieja Skripala i jego córki Julii w Salisbury.

Członkowie RB ONZ zgodnie potępili użycie broni chemicznej. Nie było wśród nich natomiast zgody odnośnie tego, kto użył środka paraliżująco-drgawkowego wobec dwojga Rosjan. Przedstawicielka Wielkiej Brytanii Karen Pierce powtórzyła wcześniejsze zarzuty brytyjskiego rządu wobec Rosji. Jej zdaniem „nie ma innego prawdopodobnego alternatywnego wyjaśnienia niż odpowiedzialność państwa rosyjskiego za to co się wydarzyło w Salisbury”. – mówiła dodając, że „tylko Rosja ma techniczne środki, operacyjne doświadczenie i motywy, aby wziąć na celownik Skripala”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ambasador Wielkiej Brytanii mówiła, że substancja użyta do otrucia Skripalów – Pierce konsekwentnie używała wobec niej nazwy „Nowiczok”, mimo iż OPCW i Rosja jej nie stosują – była najprawdopodobniej wyprodukowana w taki sposób, by oszukać międzynarodową kontrolę broni chemicznej. Twierdziła, że Rosja wciąż ją produkuje, wiążąc z programem rosyjskiej broni chemicznej osobę Władimira Putina. Przypomniała, że Rosji już w przeszłości zarzucano dokonywanie zabójstw politycznych, także w Wielkiej Brytanii – jako przykład podała otrucie polonem Aleksandra Litwinienki w 2006 roku.

Odrzucając te zarzuty jako „kompletnie bezpodstawne” ambasador Rosji Wasilij Niebienzia podkreślał, że raporcie OPCW stwierdzono, że nie tylko Rosja, ale także USA i inne kraje mogły wyprodukować truciznę użytą w Salisbury.

„W raporcie OPCW nie ma nic, co pomogłoby Brytyjczykom uzasadnić ich kłamliwą wersję o rosyjskim zaangażowaniu w incydent w Salisbury” – mówił.

Niebienzia wytykał przedstawicielce Zjednoczonego Królestwa używanie sformułowań typu „podejrzany”, „możliwy” czy „być może”. Zarzucił także Brytyjczykom „niszczenie dowodów”, jako przykład podając uśpienie zwierząt domowych Skripala bez pobrania próbek. Nie podobało mu się wiązanie Putina z atakiem w Salisbury bez przedstawienia dowodów; mówił o „niegrzecznych prowokacjach”. Przypomniał także, że Wielka Brytania odpowiedziała tylko na 2 z 47 pytań, które Rosja zadała jej w sprawie otrucia Skripalów.

W trakcie debaty ambasador USA Nikki Haley poparła stanowisko Wielkiej Brytanii. Jak podaje PAP, reprezentujący Polskę zastępca ambasadora Paweł Radomski uznał, że „istnieje duże prawdopodobieństwo, że Federacja Rosyjska jest odpowiedzialna za ten incydent”. Zdaniem polskiego przedstawiciela Rosja powinna odnieść się do zarzutów Wielkiej Brytanii i ujawnić OPCW istotne informacje w tej sprawie. Wyważone stanowisko zaprezentował przedstawiciel Chin, apelujący o „bezstronne, obiektywne dochodzenie dla wykrycia prawdy, wyrzeczenie się zimnowojennej mentalności oraz relacje oparte na wzajemnym poszanowaniu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Sesja RB ONZ ws. otrucia Skripala. Polska potępia „bezprecedensowy atak”. USA: Rosja odpowiada za „zbrodnię”

Kresy.pl / PAP / un.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz