Prezydent zawetował ustawę okołobudżetową. W tle sprawa mediów publicznych

Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa – oświadczył prezydent Andrzej Duda, ogłaszając swoją decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej. Nowy rząd zapisał w niej 3 mld zł na media publiczne.

O swojej decyzji prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę późnym popołudniem, zamieszczając wpis w mediach społecznościowych.

„Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” – napisał Andrzej Duda. Nawiązał do budzącej duże kontrowersje zmiany władz w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej.

Przeczytaj: Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma “poważne wątpliwości prawne” ws. przejęcie mediów publicznych

Czytaj również: Onet: Politycy dzwonią do dziennikarzy z propozycją pracy w TVP – “Proponują bardzo duże pieniądze”

 

Prezydent zapowiedział zarazem, że zaraz po Świętach Bożego Narodzenia niezwłocznie złoży do Sejmu swój własny projekt. Będzie on dotyczył m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków, zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.

Jednocześnie, Andrzej Duda wezwał Marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Marszałka Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską „do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku”.

„Próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej (przez większość parlamentarną) jest w obecnej sytuacji niemożliwa do zaakceptowania. W moim projekcie ustawy wszystkie inne wydatki budżetowe – na czele z podwyżkami wynagrodzeń dla nauczycieli – zostaną zachowane” – dodał Duda.

Przypomnijmy, że w piątek Senat przegłosował bez poprawek ustawę okołobudżetową na rok 2024. Reguluje ona szereg kwestii związanych z prawidłową realizacją ustawy budżetowej, w tym kwestie zapewnienia prawidłowego finansowania niektórych zadań państwa. Ustawa zakłada podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli o 30 procent, które mają zapewnić wzrost wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 1,5 tys. zł. Dodatkowe zapisy służą powiększeniu kwoty bazowej dla nauczycieli początkujących, aby i oni zarabiali o 1,5 tys. zł więcej.

Ponadto, samorządom zostaną przekazane 2,3 mld zł na podwyżki dla nauczycieli w przedszkolach. Otrzymają także subwencję rozwojową, na co przeznaczono 3,2 mld zł. W 60 proc. subwencja będzie dzielona z uwzględnieniem liczby mieszkańców, a w 40 proc. – z uwzględnieniem wpływów z PIT, liczonych na podstawie danych z 2021 roku.

W ustawie znalazły się też rozwiązania, które umożliwiają przekazanie skarbowych papierów wartościowych różnym podmiotom – uczelniom, Funduszowi Reprywatyzacji, PKP, przedsiębiorstwom górniczym oraz mediom publicznym. W przypadku jednostek publicznej radiofonii i telewizji możliwe byłoby przekazanie, wraz z kwotami na powiększenie kapitałów własnych, prawie 3 mld zł.

Jak informowaliśmy, zgodnie z rządową autopoprawką do projektu ustawy okołobudżetowej TVP i inne media publiczne miałyby dostać w 2024 r. do 3 mld zł. Wcześniej politycy PO zapowiadali, że środki te przeznaczą na onkologię. Z wypowiedzi ministra finansów wynika jednak, że dodatkowe pieniądze dla TVP nie są pewne.

Co ciekawe, jeszcze we wtorek, po posiedzeniu rządu, premier Donald Tusk przekonywał, że dodatkowych pieniędzy dla mediów publicznych nie będzie. Zapowiadał też bardzo poważne oszczędności w TVP. Po wielkiej fali krytyki, w czwartek po południu minister finansów Andrzej Domański oświadczył w Sejmie, że „pieniądze na TVP są wstrzymane”. W piątek Tusk zapowiedział, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu jego rząd zajmie się sprawą Funduszu Kościelnego oraz przeniesienia środków z TVP na onkologię dziecięcą. Wcześniej politycy KO i Lewicy zapowiadali, że Fundusz zlikwidują.

W czwartek podczas porannego wywiadu dla Radia Zet, prezydent Andrzej Duda został zapytany ostatnie zmiany w mediach publicznych, przeprowadzane w oparciu o przyjętą przez Sejm uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP oraz przepisów Kodeksu spółek handlowych. „Bardzo chciałbym przyzwoitości w życiu publicznym i praworządności w Polsce. To, co wczoraj działo się, niestety zaprzecza temu całkowicie, ponieważ wczoraj została w sposób rażący przez pana ministra [kultury, Bartłomieja – red.] Sienkiewicza złamana konstytucja” – oświadczył prezydent.

„Nie może być tak, że Sejm wydaje uchwały i te uchwały zdaniem ministra konstytucyjnego zastępują ustawy, czy też zmieniają ustawy” – zaznaczył Andrzej Duda. „Jeżeli Pan Premier, jego współpracownicy, ministrowie chcą zmienić zasady prawne powoływania władz mediów publicznych, proszę bardzo, ale najpierw trzeba zmienić ustawę, a nie przyjmować w Sejmie akt, który nie jest aktem prawnym, który nie tworzy obowiązującego prawa” – argumentował.

W środę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikował komunikat w sprawie odwołania prezesów publicznych mediów. “Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek” – podano na platformie X. Nie wskazano jednak żadnych nazwisk.

X / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply