Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę o odwołaniu prezesów TVP, Polskiego Radia i PAP. Zniknęły także portal i telewizja TVP Info. Politycy PiS, którzy protestują w gmachu TVP argumentują, że to działanie niezgodne z prawem. Podobnie prezes KRRiT.
W środę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało komunikat w sprawie odwołania prezesów publicznych mediów. “Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek” – podano na platformie X. Nie wskazano jednak żadnych nazwisk.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji… pic.twitter.com/H5r96xDmci
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) December 20, 2023
Przeczytaj: Burza wokół kolejnych kroków Bodnara. Prokuratorzy zarzucają mu działanie niezgodne z prawem
“Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej” – stwierdzono w oświadczeniu resortu.
“Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji” – dodano.
Ministerstwo argumentuje, że “zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek”.
Politycy PiS, a także niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że działania ministerstwa mogą być niezgodne z prawem.
No fajnie. Ja się tu zastanawiałem nad tym, jakie to skomplikowane konstrukcje prawne zostaną użyte, a tu się okazuje, że żadne. Jest zwykły rympał. Bo przypominam, że wciąż istnieje ta nieszczęsna Rada Mediów Narodowych i to ona powołuje prezesów TVP i PR.
A tu się okazuje, że… https://t.co/HUm58Yn48Z— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) December 20, 2023
Przeczytaj: “Rz”: Donald Tusk dymisjonuje szefa CBA choć prawo na to nie pozwala
“Nielegalne odwołanie władz mediów publicznych – telewizji, radia, Polskiej Agencji Prasowej!!! Zgodnie z przepisami decyzje w tej sprawie może podejmować wyłącznie Rada Mediów Narodowych. Minister nie ma podstaw do takiego działania! Do tego trzeba zmiany ustawy” – ocenił Piotr Müller, polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Bliźniuk ocenił z kolei, że to “KONIEC propagandy TVPiS! Czas na uzdrowienie mediów publicznych”.
Do sprawy odniósł się także prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. “Jako Przewodniczący KRRiT stwierdzam, że odwołanie Zarządów oraz RN mediów publicznych przez Ministra Kultury jest rażącym naruszeniem prawa. Wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych TVP Info jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego” – napisał na platformie X.
Jako Przewodniczący KRRiT stwierdzam, że odwołanie Zarządów oraz RN mediów publicznych przez Ministra Kultury jest rażącym naruszeniem prawa. Wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych @TVPInfo jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego. pic.twitter.com/FQS9IV027k
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) December 20, 2023
We wtorek wieczorem Sejm przyjął uchwałę “w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej”. Za głosowało 244 posłów, a przeciw było 84. Od głosu wstrzymało się 16 osób. Projekt w tej sprawie złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 oraz Lewicy.
W głosowaniu nie wzięło udziału ponad 100 posłów Prawa i Sprawiedliwości, wśród nich prezes partii Jarosław Kaczyński, którzy udali się do siedziby TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. Zapowiedzieli, że w ramach protestu będą tam dyżurować w 10-osobowych grupach.
“To jest obrona demokracji, która nie istnieje bez pluralizmu mediów, bez silnych mediów antyrządowych. Tak się składa, że w Polsce tę rolę odgrywają media publiczne i to się nie zmieni w najbliższej perspektywie. Dlatego konieczna jest obrona mediów publicznych, demokracji i prawa obywateli do dostępu do informacji” – oświadczył we wtorek wieczorem Kaczyński.
Z kolei w środę przed południem zniknęły portal i telewizja TVP Info. Nie nadaje również TVP3.
Stało się? #TVP pic.twitter.com/vB1UuknyCo
— Tomasz Żółciak (@tzolciak) December 20, 2023
Tymczasem w mediach społecznościowych pojawiają się kolejne nagrania z siedziby Telewizji Polskiej. Na jednym z nich widać, jak prawnik Piotr Zemła informuje protestujących w gmachu Telewizji Polskiej przedstawicieli TVP oraz posłów Prawa i Sprawiedliwości o objęciu funkcji przewodniczącego rady nadzorczej spółki. Protestujący w odpowiedzi oświadczyli, że jego powołanie jest nielegalne, ponieważ ma tutaj zastosowanie ustawa szczegółowa o Radzie Mediów Narodowych.
Tak wygląda przejęcie niezależnych mediów. Piotr Zemło przewodniczący rady nadzorczej – nominat Bartłomieja Sienkiewicza. pic.twitter.com/7V4rj1DrGp
— Sebastian Łukaszewicz 🇵🇱 (@S_Lukaszewicz) December 20, 2023
Na jednym z nagrań, upublicznionych przez posła Sebastiana Łukaszewicza widać przepychankę, do której doszło przy wejściu do gabinetu dotychczasowego prezesa TVP.
Wynajęte osiłki Sienkiewicza próbują przejąć gabinet prezesa Matyszkowicza. Jesteśmy na Woronicza razem z posłami @Suwerenna_POL @pisorgpl. pic.twitter.com/TNhcKVGjZc
— Sebastian Łukaszewicz 🇵🇱 (@S_Lukaszewicz) December 20, 2023
Trybunał Konstytucyjny wyznaczył na 16 stycznia 2024 r. rozprawę dotyczącą przepisów m.in. umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. W ubiegłym tygodniu Trybunał wydał postanowienie zakazujące takich działań.
Zobacz także: “Drastyczna ingerencja w niezawisłość sędziowską”. I Prezes Sądu Najwyższego i sędzia SN apelują do Bodnara
polsatnews.pl / money.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!