Platforma Obywatelska zaprezentowała projekt nowelizacji ustawy o IPN, który zakłada wykreślenie znacznej części przepisów, które były krytykowane przez Ukrainę, Izrael, a także USA.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ogłosił we wtorek, że Platforma Obywatelska składa projekt nowelizacji ustawy o IPN, który „ma naprawić te błędy, które zostały popełnione” przy wcześniejszej nowelizacji.

Kryzys polityczny wynikający z niezdarnej, fatalnej dyplomacji, z nieprzemyślanych wypowiedzi dzisiaj doprowadza nas w takie miejsce, gdzie musimy jako klasa polityczne reagować – cytuje słowa Schetyny Polska Agencja Prasowa.

Zgodnie z zaprezentowanym projektem z artykułu 1, pkt. 1 lit. a wykreślone zostałyby „zbrodnie ukraińskich nacjonalistów i członków ukraińskich formacji kolaborujących z Trzecią Rzeszą Niemiecką”. Rozszerzony zostałby natomiast punkt mówiący o „innych przestępstwach” – obejmowałby on także „zbrodnie popełnione na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, szczególnie przez członków formacji kolaborujących z Rzeszą Niemiecką”.

Jak napisano w uzasadnieniu, „wyróżnienie jako osobnej kategorii zbrodni popełnionych tylko przez sprawców jednej narodowości sprawia wrażenie, ze ustawodawca nie jest zdeterminowany do ścigania i potępienia podobnych czynów jeśli byłyby popełnionej przez osoby innej narodowości”. Autorzy projektu z PO sugerują również, że stawianie zbrodni ukraińskich nacjonalistów obok zbrodni nazistowskich i komunistycznych może sprawiać wrażenie, że ustawodawca relatywizuje znaczenie tych ostatnich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Platforma Obywatelska zaproponowała również doprecyzowanie artykułu 55a z jednoczesnym wykreśleniem z niego słów o „Narodzie Polskim”. Według jej propozycji zagrożone karą grzywny lub do 3 lat pozbawienia wolności byłoby przypisywanie Państwu Polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za tworzenie przez III Rzeszę obozów koncentracyjnych i obozów zagłady oraz za dokonywane tam ludobójstwo i inne zbrodnie, a także rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni. Projekt PO pozostawia penalizację używania sformułowań takich jak „polskie obozy zagłady”.

Jak podano w uzasadnieniu, PO chce usunąć z ustawy słowa o Narodzie Polskim, ponieważ budzą one „wątpliwości interpretacyjne”.

Projekt PO przewiduje także skreślenie art. 55b w myśl którego niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego ustawę o IPN stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca. Inną propozycją PO jest dodanie w art. 55 warunku, że zaprzeczanie zbrodniom byłoby karalne tylko w przypadku, gdy sprawca robi to w sposób mogący zakłócać spokój społeczny.

PO postuluje również, by z powództwem cywilnym w obronie dobrego imienia RP oraz Narodu Polskiego mógł występować jedynie Prokurator Generalny, a nie każda organizacja pozarządowa, która ma to w swoich celach statutowych.

Projekt PO zawiera także przepis dotyczący powołania Rady ds. Badań nad Przeszłością, której zadaniem byłoby monitorowanie aktualnego stanu badań naukowych i występowanie do ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego z wnioskami o przyznawanie stypendiów dla osób prowadzących badania nad przeszłością, które wchodzą w zakres zadań IPN.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeczniczka PiS: nie będzie zmian w ustawie o IPN

Kresy.pl / PAP

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Wolyn1943 :

  Próbuję sobie przypomnieć, ale nie mogę, możliwe że pamięć mnie zawodzi, ale czy ktoś słyszał, widział lub czytał jakąkolwiek wypowiedź przedstawiciela PO czy Nowoczesnej, w której ów wybraniec narodu żądał (no nie, przesadziłem) wysunął wobec Ukrainy oczekiwanie wznowienia ekshumacji? Ta troska o dobre samopoczucie i wrażliwość ukraińskich nacjonalistów przedkładana nad elementarną sprawiedliwością dla cieni ofiar ukraińskich ludobójców jest krańcowo amoralna! Ale czego spodziewać się po politykach…

 2. Avatar
  zefir :

  Szmalcownicy polskich interesów,PO-wscy kłamcy,szabrownicy i złodzieje już się nawet nie kryją,że polskie ofiary ,w tym niemowlaki,dzieci i ciężarne kobiety,banderowskiego i szowinizmu ukraińskiego bestialstwa w d…. mają.PO-wskie matoły,zdrajcy pierwszego tłoczenia,ukraińskim nazibanderyzmem się zachwycają,nacjonalizm OUN dla nich do strawienia.Cwaniackie lewackie PO-wskie mendy obmyśliły sobie jak Polaków wyrolować,nowelizację Ustawy o IPN wykastrować.W ich duraczym projekcie o „zbrodniach ukraińskich nacjonalistów i członków ukraińskich formacji kolaborujących z Trzecią Niemiecką Rzeszą” ani słowa. Ci zaprzańcy polskojęzyczni,sami jaj nie mają,tego samego od ustawy wymagają: -zaprzeczanie zbrodniom byłoby karalne tylko w przypadku,gdy sprawca robi to w sposób mogący zakłócać spokój społeczny.Tak precyzyjnych bredni tylko w PO szukać,bowiem ich propagandowi cwele zakłócenie spokoju będą oceniać i publiczną kasę doić.Innym PO-wskim pomysłem jak ustawę uwalić,jest postulat by z powództwem cywilnym w obronie dobrego imienia RP,oraz Narodu Polskiego mógł występować jedynie Prokurator Generalny-pełny totalitaryzm tych PO-wskich wałów wolnościowo-liberalnych.

 3. Avatar
  jwu :

  Jeszcze trochę i PO będzie mogła liczyć wyłącznie na elektorat potomków operacji Wisła.A to im wiele procent nie przyniesie.Za 2 lata wybory i w tym czasie nie możemy im tego zapomnieć, jak pluli na Polskę i ofiary banderowskiego ludobójstwa.