Ponad połowa ankietowanych jest przeciwna dzieleniu województwa mazowieckiego na dwa odrębne, w celu wyodrębnienia Warszawy – pokazują wyniki badania SW Research dla „Rzeczpospolitej”.

56,6 proc. ankietowanych jest przeciwnych dzieleniu województwa mazowieckiego na dwa odrębne – wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję badań SW Research dla „Rzeczpospolitej” (Rz). Wyniki badania zostały opublikowane w niedzielę.

Temat ewentualnego podziału Mazowsza na dwa województwa powrócił po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Była to jedna z obietnic wyborczych jeszcze z 2015 r. Zdaniem polityków PIS wreszcie trzeba się z nią zmierzyć – pisze „Rz”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Politycy PiS oficjalnie potwierdzają, że trwają prace nad podziałem Mazowsza. Chodzi o wyodrębnienie województwa warszawskiego (Warszawy i otaczających ją powiatów) oraz województwa mazowieckiego (z pozostałymi powiatami).

Wciąż brakuje konkretów dotyczących tego kiedy, i jak dokładnie miałby wyglądać podział.

Doniesienia medialne sugerowały, że posłowie PiS mieli złożyć w Sejmie odpowiedni projekt ustawy do końca lipca, aby jesienią odbyły się wybory do władz nowych jednostek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PiS podkreśla, że celem proponowanych zmian jest wyrównanie różnic rozwojowych między bogatą Warszawą (oraz otaczającymi ją gminami), oraz ubogą resztą regionu. „Różnice rzeczywiście są duże, bo południowo-wschodnia część Mazowsza jest równie biedna jak województwa Polski Wschodniej, które jednak korzystają ze specjalnego wsparcia” – pisze „Rz”.

Przeciwko propozycjom PiS opowiada się zdecydowanie opozycja – jak podkreśla „Rz” – zwłaszcza PSL, ponieważ wiceprezes PSL Adam Struzik od 19 lat jest marszałkiem Mazowsza. Uważa on, że jedynym celem PiS jest zdobycie na Mazowszu większej władzy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z sondażu, przeprowadzonego przez SW Research dla „Rzeczpospolitej” wynika, że poparcie dla podziału Mazowsza nie jest duże.

Ankietowani zostali zapytani „czy Pani/Pana zdaniem Warszawa i otaczające ją powiaty powinny zostać wydzielone z Mazowsza i utworzyć odrębne województwo?”. 56,6 proc. badanych udzieliło negatywnej odpowiedzi.

„Ponad jeden na czterech ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie. 17 proc. ankietowanych jest za wydzieleniem Warszawy i okolic z województwa mazowieckiego” – „Rzeczpospolita” cytuje Wiktorię Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.

„Kobiety częściej niż mężczyźni nie zgadzają się z tym pomysłem (60 proc. przy 53 proc. mężczyzn). Takiego zdania są też najczęściej ankietowani do 24. roku życia (60 proc.), badani o wykształceniu wyższym (59 proc.), zarabiający poniżej 1000 zł (64 proc.) oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców (64 proc.)” – dodała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Powrót dzieci do szkół popiera prawie połowa Polaków. GIS: „To będzie wyzwanie”

„Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28.07-29.07.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne” – czytamy. 

rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz