Kaczyński zapowiada podział Mazowsza na dwa województwa. Wicepremier potwierdza: PiS ma to w programie

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Warszawa i okolice zostaną wydzielone z obecnego województwa mazowieckiego. Wicepremier Jacek Sasin potwierdza, że taka koncepcja jest w programie PiS.

W czwartek podczas konwencji PiS w Siedlcach, lider tej partii Jarosław Kaczyński oświadczył, że w ramach prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju, jego ugrupowanie dostrzega problem województwa mazowieckiego. Zaznaczył, że pod względem przeciętnych dochodów, jako całość województwo to plasuje się bardzo wysoko, ale ze względu na Warszawę. Zapowiedział w związku z tym, że obecne województwo mazowieckie zostanie podzielone na dwie części.

– Będzie województwo Warszawa i okolice, i województwo mazowieckie. Sądzę, że to jest jedyne rozwiązanie, które ten problem zamknie – powiedział Kaczyński.

 

W piątek rano na antenie Polskiego Radia był o to pytany wicepremier Jacek Sasin. Potwierdził, że plan wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego znajdzie się w programie, który PiS zaprezentuje podczas sobotniej konwencji wyborczej w Lublinie.

Sasin zaznaczył, że już w tej kadencji Sejmu udało się doprowadzić do rozdzielenia województwa mazowieckiego „na dwa odrębne byty statystyczne”. Dodał, że nie jest to jednak wystarczające, bo według unijnych zasad, podmioty statystyczne powinny pokrywać się z podmiotami administracyjnymi. Z tego względu rząd rozmawia z Komisją Europejską.

– Chodzi o nową perspektywę budżetową i o to, jak będzie traktowane Mazowsze – mówił Sasin. W jego ocenie, ogólnie Mazowsze wraz z Warszawą jest traktowane jak bogate województwo, podczas gdy „nie możemy uciekać od faktu, że jest to region niezwykle zróżnicowany”.

Zdaniem wicepremiera, wydzielenie Warszawy z okolicami z województwa mazowieckiego powinno nastąpić. Uważa, że na tle innych krajów UE nie jest to niczym dziwnym. – W wielu krajach UE regiony stołeczne są wydzielone i stanowią odrębne jednostki administracyjne. Podobnie powinno być w Polsce – powiedział Sasin. Jak przyznał, na razie nie ma jeszcze projektu ustawy w tej sprawie. Dodał jednak, że PiS „ma tę sprawę przemyślaną” i jego zdaniem z szybkim powstaniem projektu nie powinno być problemu.

Przypomnijmy, że podczas poprzedniej kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku, Jarosław Kaczyński również składał podobne deklaracje. Zapowiadał wtedy, że jeśli po wyborach rządy przejmie PiS, to zostaną podjęte rozmowy na temat wprowadzenia nowego podziału administracyjnego Polski. Przedstawił jednocześnie koncepcję utworzenia województwa środkowopomorskiego. Z kolei w 2014 roku w Częstochowie Kaczyński mówił także o pomyśle przywrócenia województwa częstochowskiego.

Przeczytaj: Częstochowskie, staropolskie czy jurajskie? Poseł PiS zapowiada utworzenie nowego województwa [+MAPA]

W październiku 2015 roku NSZZ „Solidarność” regionu częstochowskiego wystosowało do prezesa PiS pismo z zapytaniem o perspektywę powrotu województwa częstochowskiego na mapę. Kaczyński odpowiedział wówczas, że taka możliwość istnieje i zapowiadał konsultacje społeczne w tej kwestii. W grudniu 2015 roku pomysł powołania woj. częstochowskiego poparli radni z Częstochowy. Do żadnych zmian jednak nie doszło.

Dorzeczy.pl / interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply