Poseł Marek Jakubiak jest głęboko rozczarowany czwartkowym werdyktem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Zasugerował, że prezydent Andrzej Duda, który zaskarżył nowelizację do TK, stracił jego zaufanie.

Jakubiak skomentował wyrok TK uznający za niekonstytucyjne przepisy penalizujące tzw. kłamstwo wołyńskie w wywiadzie dla Telewizji Republika.

„Ostatni punkt ustawy, która miała bronić godności Polski został zlikwidowany, a więc nie możemy w ogóle mówić już o ustawie o IPN-ie” – mówił Jakubiak nawiązując do czwartkowego wyroku TK oraz wcześniejszego usunięcia z ustawy przez Prawo i Sprawiedliwość oraz liberalno-lewicową opozycję przepisów zakazujących przypisywania Polsce i narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie niemieckie. W jego opinii „w ten sposób rozbrajamy naszą własną godność”.

Parlamentarzysta nie rozumie wątpliwości prezydenta oraz Trybunału Konstytucyjnego wobec terminów „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia”. Według niego nacjonalizm ukraiński jest sformułowaniem, które samo się definiuje, a „Małopolska Wschodnia” to pojęcie geograficzne. „Jest przecież mapa, to jest narysowane, można zobaczyć” – mówił. „Ja rozumiem, że prezydent Duda jest pierwszą kadencję, natomiast zdaje mi się, że to nie będzie już chyba mój prezydent”. – dodawał.

Poseł zasugerował, że dla polskich władz interesy Ukrainy stają się ważniejsze od interesów Polski. Wskazywał na brak reakcji na ogłoszenie Roku Bandery przez władze obwodu lwowskiego. „No to ja się pytam, gdzie są ci, którzy strzelali do polskiego konsulatu, gdzie są ci, którzy wysadzali polskie pomniki?”- pytał. Wspomniał także o ukrywaniu posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich w paździerzowych pudłach przez ukraińskie władze. W jego opinii wpisuje się to w ciąg antypolskich wystąpień Ukraińców od 1925 roku.

„Pytam się, gdzie jest koniec tego wszystkiego? I kiedy to się skończy? Miało to się skończyć podsumowaniem ustawowym, gloryfikujcie sobie UPA u siebie, w Polsce nie wolno.” – zakończył Jakubiak.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny uchylił w czwartek przepisy nowelizacji ustawy o IPN wprowadzające kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Według TK przepisy te były niezgodne z konstytucją poprzez swoją „nieprecyzyjność”.

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz