Prof. Andrzej Zybertowicz powiedział w środę, że dotychczasowy dialog z Izraelem był „płytki”.

W „Salonie politycznym Trójki”, prof. Andrzej Zybertowicz ocenił, że „Strona izraelska jest bardziej doświadczona w przestrzeni komunikacyjnej, ale istnienie mediów społecznościowych powoduje, że układ sił jest inny”. Według doradcy prezydenta Andrzeja Dudy, Polska „nie stoi na straconej pozycji” w sporze z Izraelem na tematy ustawy o IPN. Jak stwierdził, „prędzej czy później, jakieś formy współpracy i porozumienia zostaną zbudowane”.

Zybertowicz wskazał, że „III RP rozbroiła Polskę z instrumentów działania w przestrzeni publicznej”. Zwrócił również uwagę na to, że to Polska nie zainicjowała kryzysu z Izraelem, który dla społeczeństwa polskiego okazał się „pewnym wstrząsem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Podobnie jak wydajemy miliardy na modernizację wojska – i trzeba to robić, tak trzeba wydawać nie miliardy, ale setki milionów na ochronę naszego wizerunku. (…) W sytuacji, w której Polska jest bardziej asertywna na arenie międzynarodowej, rola naszego wizerunku jest o wiele większa niż wtedy, gdy byliśmy biernym wykonawcą zaleceń z Berlina” – podkreślił Zybertowicz.

W ocenie Zybertowicza, ustawa o IPN powinna być poprawiona. „Jeszcze przed akceptacją tej ustawy przez Senat wypowiadałem się publicznie, że ta ustawa powinna być poprawiona. Nie jest precyzyjna. W głębszym tle losy tej ustawy powinny zachęcić kierownictwo PiS do czegoś w rodzaju audytu procesu legislacyjnego. (…) O ile rozumiem pierwsze miesiące procesu legislacyjnego, gdy chodziło o to, by spełnić obietnice wyborcze i ten rząd – jak żaden inny – spełnił je i dalej spełnia, tak teraz proces legislacyjny prowadzony na zbyt wielu polach będzie rodził napięcia, także wewnętrzne” – ocenił.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zybertowicz: czy najważniejsza jest prawda, czy pójście na bardzo trudny kompromis w imię zapewnienia bezpieczeństwa?

Kresy.pl / wPolityce

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Marzeniem Zybertowycza jest wygódka ponad wszystko na piastowanej posadce.W jego aktywności wszystko na okrągło,to nie ja prezydencki doradca tylko inni winni.Wizjonerstwo Zybertowicza do globalnego wymiaru nas sprowadza-miejmy właściwe ambicje .Dziś nie jesteśmy już biernym wykonawcą Berlina tylko Hegemona,tam zaś żydostwo i Izrael bryluje.Rola naszego wizerunku będzie większa gdy zaakceptujemy ideologię OUN i samego Stifa Banderę,gdy będziemy wierniejszymi pociągowymi i bydlęcemi gojami.Szczytny cel wtedy osiągniemy:Zybertowicza zadowolimy.Brawo Jaśnie Doradco.

  2. Pomona
    Pomona :

    Trybunał w żadnym wypadku nie może zakwestionować ustawy o IPN, bo zyska piętno instytucji skorumpowanej politycznie. To, co powinien zrobić, to przygotować precyzyjną interpretację ustawy, wykładnię poszczególnych pojęć , aby sądy mogły ją jednolicie stosować. Dobrze, gdyby zdążył przed 1 marca, gdy ustawa zacznie obowiązywać.