Odmowa pogratulowania prezydentowi Putinowi jego reelekcji sygnalizuje złą wolę i krnąbrność – mówi w wywiadzie dla naszego portalu prof. Paul Robinson.

Z profesorem Paulem Robinsonem z University of Ottawa, rosjoznawcą i autorem licznych publikacji naukowych, rozmawia Michał Krupa.

Czy wtorkowa rozmowa telefoniczna Trumpa z Putinem i zapowiedź spotkania w przyszłości może oznaczać początek odprężenia w stosunkach amerykańsko-rosyjskich?

Nie. Nie spodziewam się żadnego odprężenia między Rosją a Trumpem w najbliższej przyszłości. Nawet gdyby Trump chciał ruszyć w tym kierunku, polityczna atmosfera w Stanach Zjednoczonych uniemożliwiłaby mu taki ruch.

Jak ocenia Pan dominującą w zachodnich mediach narrację o tym, że Putin jest osobiście odpowiedzialny za atak chemiczny w Salisbury?

Uważam, że rozsądnie jest uznać państwo rosyjskie za podejrzanego w tej sprawie. To powiedziawszy, należy się jednak wystrzegać wyciągania pochopnych wniosków, zanim dochodzenie policyjne zrobi więcej postępów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ubiegłym roku wygłosił Pan wykład na temat sensowności dalszego istnienia NATO. W świetle niedawnej rocznicy przystąpienia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu, jakie według Pana czynniki odegrały głowną rolę w decyzji o ekspansji: lobbowanie sektora zbrojeniowego w USA czy względy bezpieczeństwa?

Nie wiem, jaką rolę mógł odegrać przemysł zbrojeniowy w ekspansji NATO. Wydaje mi się jednak, że rola ta jednak była mała. Ważniejsze były względy geopolityczne. Nie mówiłbym o „bezpieczeństwie”, ponieważ nie ma żadnej korzyści w zakresie bezpieczeństwa z akcesji krajów Europy Wschodniej do NATO. Jednak rozszerzanie NATO zwiększa siłę NATO, a tym samym siłę Ameryki, a więc z geostrategicznego punktu widzenia Amerykanie uznali ekspansję za coś korzystnego.

Pomimo tego, że szef Komisji Europejskiej i prezydent Stanów Zjednoczonych pogratulowali Władimirowi Putinowi reelekcji, prezydent Andrzej Duda odmówił złożenia gratulacji. Jak to może zostać odebrane w Rosji?

Odmowa pogratulowania prezydentowi Putinowi jego reelekcji sygnalizuje złą wolę i krnąbrność. Nie wpłynie to korzystnie na relacje Polski z Rosją.  Nie wyobrażam sobie jednak, aby był to poważny problem dla polskiego rządu, który jest bardziej skupiony na polityce wewnętrznej.

Na Ukrainie trwa zamrożony konflikt. Która ze stron, w ocenie Pana Profesora, ponosi większą odpowiedzialnośc za obecną sytuację na wschodniej Ukrainie?

Porozumienie z Mińska nakłada na Ukrainę szereg zobowiązań, które rząd ukraiński jak dotychczas całkowicie zaniedbał. Jest czymś oczywistym, że Kijów nie zamierza realizować swoich zobowiązań z Mińska.

Dziękuję za rozmowę.

Paul Robinson jest profesorem stosunków międzynarodowych na University of Ottawa. Jego praca naukowa ma charakter wielodyscyplinarny i obejmuje rosyjską historię, historię wojskowości, etykę wojskową, politykę obronną i bezpieczeństwo międzynarodowe. Jest autorem 11 książek i prowadzi regularnego bloga Irrussianality.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz