Siły Powietrzne USA anulowały program broni hipersonicznej ARRW

Amerykańskie siły powietrzne rezygnują z dalszych prac nad bronią hipersoniczną systemy AGM-183A ARRW od Lockheed Martin z powodu nieudanych testów.

W ubiegłym tygodniu Siły Powietrzne USA poinformowały, że nie zamierzają kupić pocisku AGM-183A, opracowywanego przez koncern Lockheed Martin w ramach programu broni „szybkiej odpowiedzi” wystrzeliwanej z powietrza (Air-launched Rapid Response Weapon – ARRW), po zakończeniu fazy prototypowej.

Przedstawiciele amerykańskiego lotnictwa(U.S. Air Force) tłumaczyli swoją decyzję problemami, które wystąpiły podczas testów. Zapowiedziano zarazem ukończenie dwóch pozostałych testów w powietrzu, żeby pozyskać dane, które mogą pomóc w przyszłych pracach nad systemem hipersonicznym.

O rezygnacji z programu poinformowani zostali kongresmeni z podkomisji ds. taktycznych sił powietrznych i lądowych dzień po tym, jak sekretarz sił powietrznych Frank Kendall powiedział, że marcowy test zakończył się fiaskiem.

Jak podano, 13 marca br. przeprowadzono drugi test odpalenia w pełni operacyjnego prototypu ARRW, informując, że kilka założonych celów zostało osiągniętych. Samej próby nie określono jednak mianem udanej. Poprzedni, grudniowy test zakończył się lepiej. Wówczas wszystkie cele zostały spełnione.

Kendall powiedział kongresmenom, że marcowy test „nie był udany”, a sam program podczas testów musiał mierzyć się z trudnościami. Później zapowiedział, że zostaną jeszcze przeprowadzone testy dwóch pozostałych prototypów. Siły powietrzne zamierzają jednak skoncentrować się na drugim programie – hipersonicznym uderzeniowym rakietowym pocisku manewrującym (Hypersonic Attack Cruise Missile – HACM).

Sam sekretarz sił powietrznych od dawna wyrażał się sceptycznie na temat programu ARRW, który notował opóźnienia i nieudane testy. W 2021 roku trzy kolejne próby zakończyły się niepowodzeniem.

Część amerykańskich kongresmenów wyraża zaniepokojenie z sytuacji w obszarze broni hipersonicznej. Zwracają uwagę, że Chiny i Rosja notują tu postępy, podczas gry prace amerykańskie są relatywnie opóźnione.

System AGM-183A ARRW miał przenosić szybujący pocisk hipersoniczny z głowicą konwencjonalną z prędkością w przedziale 6,5-8 Mach na szacowanym dystansie co najmniej 1000 mil (1609 km) i czasie 10-12 minut. Pocisk miał być wystrzeliwany z bombowców strategicznych B-52H, a z czasem ze zmodernizowanych B-1B Lancer oraz nowo wdrażanych samolotów wielozadaniowe F-15EX Advanced Eagle.

W czerwcu 2020 r. pisaliśmy o nieudanym teście pocisku hipersonicznego systemu HAWC. W tym czasie równolegle testowano już system AGM-183A ARRW.

Jak informowaliśmy, w październiku 2022 r. Marynarka Wojenna i Armia USA przeprowadziły test elementów broni hipersonicznej. Według Pentagonu, próba zakończyła się powodzeniem.

Jak pisaliśmy, w połowie marca ub. roku USA przeprowadziły udany test pocisku hipersonicznego HAWC, z silnikiem strumieniowym scramjet. Sprawę trzymano w tajemnicy przez dwa tygodnie w obawie o wzrost napięcia z Rosją.

Defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply