Marynarka Wojenna USA (US Navy) pracuje nad integracją pocisków przeciwokrętowych dalekiego zasięgu LRASM z morskimi samolotami patrolowymi P-8A Poseidon.

Portal Naval News zamieścił w tym tygodniu zdjęcia z prób instalacji rakiety LRASM na pylonie podskrzydłowym P-8A z eskadry testowej VX-20. Testy te miały miejsce w lipcu 2020 roku.

Podano też, że w pierwszym kwartale 2022 roku lotnictwo amerykańskiej marynarki wojennej potwierdziły rozpoczęcie testów w powietrzu pocisków LRASM na pokładzie P-8A. Zapowiedziano, że integracja broni z tymi samolotami ma zostać ukończona w roku budżetowym 2024.

Ostatnio koncern Lockheed Martin poinformował Naval News, że testy będą jednak kontynuowane w 2025 roku. Zgodnie z założeniami, P-8A będzie mógł przenosić cztery pociski, dając mu realność zdolność zwalczania okrętów. W najbliższej przyszłości planowane jest przeprowadzenie testów.

Ogólnie, pocisk LRASM AGM-158 w wersji C-1 jest wdrażany do użytku w konfiguracji bazowej. Następna modyfikacja, C-2, jest na ostatnim etapie testów operacyjnych i przygotowań do produkcji. Wersja C-3 jest w trakcie opracowania, a jej wdrożenie planowane jest na rok budżetowy 2026.

Aktualnie LRASM jest zintegrowany z samolotami F/A-18 E/F w służbie Marynarki Wojennej USA od 2019 roku oraz bombowcami strategicznymi B1-B od 2018 roku. Poza P-8, trwają też prace nad zintegrowaniem tej broni z samolotami wielozadaniowymi F-35.

AGM-158C LRASM został opracowany na bazie rakiet manewrujących dalekiego zasięgu JASSM-ER. Posiada autonomiczny system nawigacji i obniżony przekrój radarowy. Jest przeznaczony do wykrywania i niszczenia określonych celów w ramach zgrupowań okrętów. Wyposażony jest w głowicę bojową o masie 454 kg. Zasięg ma być porównywalny z JASSM ER, wynosi około 920 km.

Czytaj także: USA zamawia ogromne ilości pocisków rakietowych różnego typu

navalnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply