Duda w Białym Domu: Mam nadzieję, że razem zbudujemy w Polsce „Fort Trump” [+VIDEO]

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu. Trump przyznał, że ws. baz wojsk USA, Polska jest gotowa poczynić „znaczący wkład”, by do tego doprowadzić. Z kolei prezydent Duda mówił o budowie „Fort Trump” nad Wisłą.

We wtorek w ramach oficjalnej wizyty w USA, prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką gości w Białym Domu. Po godz. 18:30 czasu polskiego (12:30 czasu lokalnego) rozpoczęły się rozmowy par prezydenckich.

Na początku spotkania Trump powiedział, że stosunki polsko-amerykańskie „są znakomite i stały się jeszcze lepsze” . – Mamy wspaniałe relacje handlowe, również w kwestii bezpieczeństwa – zaznaczył prezydent USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tu jesteśmy i dziękuję za pana wspaniałą, niezapomnianą przemowę w Warszawie, dziękuję w imieniu narodu polskiego, że mówił pan o Powstaniu Warszawskim – mówił z kolei prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Stanów Zjednoczonych wspomniał też o kwestii stałych baz wojsk USA w Polsce. – Rozważamy coś takiego, chcemy o tym rozmawiać – powiedział Trump. Zaznaczył, że Polska „jest gotowa wnieść bardzo duży wkład dla Stanów Zjednoczonych, aby przybyły i były obecne w Polsce”. Dodał, że bezpieczeństwo Polski jest dla niego bardzo ważne. – Prawie tak ważne, jak dla tego człowieka – mówił Trump, wskazując na prezydenta Dudę. – Mam nadzieję, że razem zbudujemy w Polsce „Fort Trump” – wtrącił z uśmiechem polski prezydent. Polska to wielki kraj, Polacy są wspaniali – kontynuował Trump.

Przeczytaj: Duda: Trójmorze jest dla USA strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową

Amerykański prezydent skrytykował też budowę gazociągu Nord Stream 2, nazywając tę inwestycję absurdalną.  Pytany przez korespondenta RMF FM o program ruchu bezwizowego dla Polaków Trump odpowiedział, że mocno się tej sprawie przyglądają.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po zakończeniu rozmów w w obecności innych amerykańskich urzędników, dotyczących sojuszu polsko-amerykańskiego, obaj prezydenci będą rozmawiać w cztery oczy. Następnie odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA.

Przeczytaj: „Rzeczpospolita”: Trump chce zmienić z Dudą Europę

Czytaj również: Szef MON w USA. „Liczę na to, że efektem będą stałe bazy USA w Polsce”

Rmf24.pl / twitter.com / nytimes.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz