Duda: Trójmorze jest dla USA strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową

Zdaniem prezydenta Polski, Trójmorze jest dla USA strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową, o czym świadczy aktywność amerykańskiego biznesu w obszarze Trójmorza i poparcie władz amerykańskich dla tej inicjatywy. „Znaczenie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest kluczowe”.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wziął udział w szczycie inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Wziął udział w panelu dyskusyjnym z udziałem prezydentów 12 państw członkowskich tej inicjatywy. W ich obecności podpisano też ważne dokumenty umożliwiające dalszy rozwój tej inicjatywy: list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Trójmorza, deklarację powstania sieci izb przemysłowo-handlowych krajów IT oraz powołania Rady Biznesu Państw Trójmorza.

W swoim wystąpieniu Prezydenta podczas Forum Biznesowego Trójmorza prezydent Duda podkreślił, że „dwoma zwornikami Trójmorza były i są Unia Europejska oraz Sojusz Północnoatlantycki”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– O tożsamości Inicjatywy Trójmorza decydują nasza europejskość i nasza transatlantyckość. Jesteśmy tu dzisiaj, bo jesteśmy częścią UE i NATO. Jesteśmy świadomymi i odpowiedzialnymi członkami przestrzeni euroatlantyckiej. Dlatego nie wyobrażam sobie, aby Trójmorze mogło działać poza tymi granicami, ani tym bardziej wbrew tym organizacjom i ich wartościom – podkreślił polski prezydent. Zaznaczył przy tym, że państwa uczestniczące w tej inicjatywie pragną być podmiotowe. Duda powiedział, że „związki Trójmorza z UE opierają się na zasadach symbiozy i synergii, a nie konkurencji i rywalizacji”, a uczestnicy inicjatywy „na tą wysoką jakość relacji z UE stawiamy bardzo mocny akcent”.

Prezydent Duda mówił też o ważnych inwestycjach na „mapie Trójmorza”, jak Via Carpatia czy korytarz gazowy Północ-Południe. Zaznaczył przy tym, że „topografii Trójmorza nie można zbudować/pojąć poza granicami Europy i przestrzeni transatlantyckiej”.

Przeczytaj: Niemcy chcą włączyć się w inicjatywę Trójmorza

– Z tym większą satysfakcją przyjmuję obecność amerykańskiego sekretarza ds. energii Ricka Perry’ego na bukaresztańskim Szczycie. Współpraca energetyczna, dywersyfikacja źródeł dostaw energii, rozwój rynku gazu skroplonego to dziedziny o wielkim znaczeniu dla Polski oraz całego obszaru Trójmorza. Dlatego znaczenie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest kluczowe powiedział Andrzej Duda.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Trójmorze jest dla Ameryki strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową – podkreślił polski prezydent. – Świadczy o tym nie tylko wysoka i wciąż rosnąca aktywność amerykańskiego biznesu w obszarze Trójmorza, ale także zainteresowanie i poparcie władz amerykańskich dla idei trójmorskiej. Wielokrotnie mogłem się o tym przekonać osobiście, w trakcie moich licznych rozmów z amerykańskimi funduszami inwestycyjnymi oraz najwyższymi przedstawicielami administracji Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj: Prof. Zapałowski dla Kresy.pl: Polska jest elementem gry Stanów Zjednoczonych

Czytaj także: Trump, Polska, Trójmorze i globalna gra

Prezydent Duda zapowiedział też, że o tematach dotyczących Trójmorza będzie rozmawiał podczas swojej oficjalnej wizyty w Waszyngtonie. – Temat Trójmorza znajdzie się w centrum rozmów z prezydentem Donaldem Trumpem – podkreślił. Prezydent udał się do Waszyngtonu bezpośrednio z Bukaresztu.

Przeczytaj: „Rzeczpospolita”: Trump chce zmienić z Dudą Europę

Czytaj również: Szef MON w USA. „Liczę na to, że efektem będą stałe bazy USA w Polsce”

Prezydent.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz