Duda: Trójmorze jest dla USA strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową

Zdaniem prezydenta Polski, Trójmorze jest dla USA strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową, o czym świadczy aktywność amerykańskiego biznesu w obszarze Trójmorza i poparcie władz amerykańskich dla tej inicjatywy. „Znaczenie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest kluczowe”.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wziął udział w szczycie inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Wziął udział w panelu dyskusyjnym z udziałem prezydentów 12 państw członkowskich tej inicjatywy. W ich obecności podpisano też ważne dokumenty umożliwiające dalszy rozwój tej inicjatywy: list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Trójmorza, deklarację powstania sieci izb przemysłowo-handlowych krajów IT oraz powołania Rady Biznesu Państw Trójmorza.

W swoim wystąpieniu Prezydenta podczas Forum Biznesowego Trójmorza prezydent Duda podkreślił, że „dwoma zwornikami Trójmorza były i są Unia Europejska oraz Sojusz Północnoatlantycki”.

 

– O tożsamości Inicjatywy Trójmorza decydują nasza europejskość i nasza transatlantyckość. Jesteśmy tu dzisiaj, bo jesteśmy częścią UE i NATO. Jesteśmy świadomymi i odpowiedzialnymi członkami przestrzeni euroatlantyckiej. Dlatego nie wyobrażam sobie, aby Trójmorze mogło działać poza tymi granicami, ani tym bardziej wbrew tym organizacjom i ich wartościom – podkreślił polski prezydent. Zaznaczył przy tym, że państwa uczestniczące w tej inicjatywie pragną być podmiotowe. Duda powiedział, że „związki Trójmorza z UE opierają się na zasadach symbiozy i synergii, a nie konkurencji i rywalizacji”, a uczestnicy inicjatywy „na tą wysoką jakość relacji z UE stawiamy bardzo mocny akcent”.

Prezydent Duda mówił też o ważnych inwestycjach na „mapie Trójmorza”, jak Via Carpatia czy korytarz gazowy Północ-Południe. Zaznaczył przy tym, że „topografii Trójmorza nie można zbudować/pojąć poza granicami Europy i przestrzeni transatlantyckiej”.

Przeczytaj: Niemcy chcą włączyć się w inicjatywę Trójmorza

– Z tym większą satysfakcją przyjmuję obecność amerykańskiego sekretarza ds. energii Ricka Perry’ego na bukaresztańskim Szczycie. Współpraca energetyczna, dywersyfikacja źródeł dostaw energii, rozwój rynku gazu skroplonego to dziedziny o wielkim znaczeniu dla Polski oraz całego obszaru Trójmorza. Dlatego znaczenie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest kluczowe powiedział Andrzej Duda.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

– Trójmorze jest dla Ameryki strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową – podkreślił polski prezydent. – Świadczy o tym nie tylko wysoka i wciąż rosnąca aktywność amerykańskiego biznesu w obszarze Trójmorza, ale także zainteresowanie i poparcie władz amerykańskich dla idei trójmorskiej. Wielokrotnie mogłem się o tym przekonać osobiście, w trakcie moich licznych rozmów z amerykańskimi funduszami inwestycyjnymi oraz najwyższymi przedstawicielami administracji Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj: Prof. Zapałowski dla Kresy.pl: Polska jest elementem gry Stanów Zjednoczonych

Czytaj także: Trump, Polska, Trójmorze i globalna gra

Prezydent Duda zapowiedział też, że o tematach dotyczących Trójmorza będzie rozmawiał podczas swojej oficjalnej wizyty w Waszyngtonie. – Temat Trójmorza znajdzie się w centrum rozmów z prezydentem Donaldem Trumpem – podkreślił. Prezydent udał się do Waszyngtonu bezpośrednio z Bukaresztu.

Przeczytaj: „Rzeczpospolita”: Trump chce zmienić z Dudą Europę

Czytaj również: Szef MON w USA. „Liczę na to, że efektem będą stałe bazy USA w Polsce”

Prezydent.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply