„Wspólne prace ekshumacyjne powinny zostać wznowione” – spotkanie przedstawicieli prezydentów Polski i Ukrainy

Podczas spotkania Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy w Krakowie uzgodniono, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy winien zostać zniesiony, a wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione”.

W piątek w Krakowie doszło do spotkania Wiceprzewodniczących Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy. Ze strony polskiej – Krzysztofa Szczerskiego, szefa gabinetu prezydenta, a ze strony ukraińskiej – Konstantina Jelisejewa, wiceszefa administracji prezydenta Ukrainy. Do spotkania doszło z inicjatywy obu prezydentów: Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki.

Według relacji strony polskiej, podanej przez Kancelarię Prezydenta, „podczas konstruktywnego spotkania strony przeanalizowały bieżące zagadnienia w stosunkach dwustronnych będące przedmiotem wspólnego interesu”.

Ze strony polskiej, w rozmowach uczestniczył również m.in. wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, a ze strony ukraińskiej, ambasador Andrij Deszczyca.

Przeczytaj: Ambasador Ukrainy obawia się o bezpieczeństwo Ukraińców w Polsce

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według KPRP, obie strony przede wszystkim „potwierdziły swoje przywiązanie do wzmocnienia strategicznego partnerstwa”.

Ponadto, strony spotkania „uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy winien zostać zniesiony, a wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione”. Zarówno strona polska, jak i ukraińska ma rekomendować swoim rządom odbycie w najbliższym czasie spotkanie dwóch wicepremierów: Piotra Glińskiego z Polski i Pawła Rozenki z Ukrainy.

W komunikacie poinformowano też, że obie strony „uznały potrzebę kontynuacji prac dwustronnej międzyrządowej komisji ds. ochrony i przywrócenia dziedzictwa kulturowego”, a także „uzgodniły, że podejmą współpracę z odpowiednimi władzami lokalnymi na rzecz realizacji wspólnego interesu”.

W kontekście planowanej na grudzień wizyty prezydenta Dudy na Ukrainie, omówiono przygotowania do tego wydarzenia. Strony ponownie potwierdziły również swoje zaangażowanie „na rzecz pogłębiania i umacniania kontaktów między obywatelami”. Rozmowy dotyczyły też Szczytu Partnerstwa Wschodniego, zaplanowanego w Brukseli na 24 listopada br. Strona polski i ukraińska przedstawiły swoje stanowiska i oczekiwania względem tego wydarzenia.

Oficjalna relacja strony ukraińskiej, opublikowana na stronie prezydenta Ukrainy, posiada brzmienie niemal analogiczne do komunikatu KPRP. Nieco inaczej brzmi jednak punkt dotyczący współpracy z lokalnymi samorządami. Według komunikatu strony ukraińskiej, „strony ukraińska i polska zgodziły się współpracować z odpowiednimi, lokalnymi organami władzy w celu rozwiązania kwestii, które stanowią obopólny interes”.

Prezydent.pl / president.gov.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Komentowanie tego postu zostało wyłączone.

  1. Avatar
    Beresteczko1651 :

    Czyli jeżeli ekshumacje zostaną wznowione, będą odbywały się „wspólnie”, to znaczy pod kontrolą ukraińców. Zaś we „współpracy z władzami lokalnymi” chodzi o zmuszenie polskich samorządów do nieusuwania nielegalnych upamiętnień ukraińskich ludobójców. Czyli polscy frajerzy nadal będą włazić w zadki ukraińskim chamom, którzy będą im dyktować warunki, kult zbrodniarzy i neonazistowska ideologia będą kwitły w najlepsze nie tylko na ukrainie ale i w Polsce, gdzie ustawa o penalizacji banderyzmu nadal będzie blokowana, Polska nadal będzie fundować ukraińcom nienależne emerytury i 500+, czyli banderowska inwazja na Polskę została utrzymana! Polska nadal będzie ponosić koszty i straty, nic na tym nie zyskując. Zyska banderowska ukraina i ukraińskie lobby i agentura w Polsce!

  2. Avatar
    jwu :

    Nie wiem dlaczego ,ale mam złe przeczucie ,po tym wspólnym spotkaniu.I obawiam się ,że pomnik w Hruszowicach wróci na swoje miejsce ? A pozostałe ,będą nie do ruszenia dla Polaków.Być może i na grobie nieznanego żołnierza (w Warszawie) pojawi się tablica sławiąca banderowskich hierojów ?