W czasie wizyty na Ukrainie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński miał “potępić sposób” w jaki społecznicy zdemontowali nielegalny pomnik UPA na terytorium Polski.

W studiu radiowej Jedynki wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki powiedział we wtorek, że Ukraińcy wiedzą “dlaczego propozycja legalizacji pomników “wszystkie za wszystkie” jest niemożliwa do spełnienia. Ukraińcy domagają się na tych upamiętnieniach gloryfikacji osób i organizacji odpowiedzialnych za zbrodnie ludobójstwa na Polakach, my chcemy poszukiwać ofiar wojen i konfliktów na ziemiach ukraińskich”.

“Chcemy w dalszym ciągu budować partnerstwo z Ukrainą, to jest istota naszej polityki” – zadeklarował wiceminister spraw zagranicznych – “Natomiast dlaczego ze strony ukraińskiej widzimy decyzje i wypowiedzi przedstawicieli państwa, które nie mieszczą się nie tylko w kategorii partnerstwa, ale też sąsiedztwa, to jest dobre pytanie, ale nie do mnie”.

Najciekawszą informacją jaka padła w czasie rozmowy z wiceszefem polskiej dyplomacji jest ta dotycząca zachowania wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego, który przewodniczył polskiej delegacji jaka negocjowała na Ukrainie w sprawie zakazu dla poszukiwawczych działań polskiego Instytutu Pamięci Narodowej w tym kraju. Według Cichockiego , na Ukrainie “Gliński wyraźnie odciął się i potępił sposób, w jaki został zdemontowany pomnik upamiętniający UPA w Hruszowicach”.

Pomnik UPA został w latach 90 XX wieku zbudowany na terenie cmentarza komunalnego w podkarpackich Hruszowicach. Napis na tablicy pomnika głosił: „Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę”. Gotowe elementy pomnika przywieziono z Ukrainy. Postawił je na zbudowanym przez siebie cokole nieżyjący już mieszkaniec wsi i były członek UPA. Wobec bierności instytucji publicznych, niezgodny z polskim prawem pomnik został rozebrany przez działaczy Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej w kwietniu zeszłego roku, za zgodą miejscowego wójta.

polskieradio.pl/kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. gotan
  gotan :

  Gliński jak przystało na tabletowego premiera “rąbną” tym co mu ślina na język przyniosła…Tak wyglądają “polscy” notable rządowi.Ich kompetencje i odwaga kończy się kiedy przekraczają granice Polski . Facet nie nadaje się na taką funkcję,gdyż w lot zostaje odczytany przez przeciwnika jako rura…Pęka i kwili co mu podaje na talerzu UPAdliniec!

 2. jaro7
  jaro7 :

  Gliński to taki typowy przykład polskojęzycznego polityka.BMW,mówi co mu każą a jak nie wie co mu każą to chlapie jedną głupotę za drugą.Trzeba się przyzwyczaić że w Polsce NIE ma polityków sa totalne miernoty i widoków na lepszych brak.

 3. Gaetano
  Gaetano :

  Oto wielki twardogłowy polityk jak się patrzy; zacny i odważny. Bohatersko, jak na polskojęzycznego przystało, na upadlinie wycofał się rakiem z decyzji, która wyszła z jego teki. Neobanderowiec chciałby, żeby satanistyczny obelisk był usuwany przez 3 m-ce wyłącznie prostymi narzędziami, żadnego ciężkiego sprzętu. SKUBUwP oraz ich sympatycy, już niejednokrotnie szykanowani za swoją tak niezwykle potrzebną działalność, mogą się czuć teraz jeszcze bardziej zagrożeni.