Według wtorkowej „Rzeczpospolitej” ministerstwo kultury ma już gotowy projekt zmian herbu i flagi Polski, ale pokaże go dopiero po wyborach prezydenckich.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rzeczpospolita”, najważniejszymi zmianami w godle będzie zmiana koloru nóg orła na złoty (obecnie złote są tylko szpony), dodanie prześwitów w koronie oraz uczynienie skrzydeł lustrzanymi odbiciami. Zostanie także doprecyzowany odcień czerwieni na fladze i tarczy herbu – ma być to karmazyn. Według informacji „Rz” do godła nie zostanie dodany krzyż, pomimo tego, że postulowała to Komisja Heraldyczna przy MSWiA. Jak pisze gazeta, Komisja przyjęła takie stanowisko, które jest historycznie uzasadnione, ze świadomością, że rozwiązanie to może być współcześnie „kontrowersyjne”.

Intensywne prace nad „liftingiem” symboli narodowych trwały podczas ubiegłej kadencji Sejmu. Planowano nawet wprowadzenie zmian na 100-lecie niepodległości Polski. Jak zauważyła „Rz”, w programie Prawa i Sprawiedliwości przed ubiegłorocznymi wyborami do Sejmu pisano, że projekt nowelizacji ustawy o symbolach narodowych jest gotowy. Dlaczego zatem projekt nie ujrzał jeszcze światła dziennego? Gazeta tłumaczy to tym, że niektóre zaproponowane rozwiązania mogą budzić kontrowersje. Jedną z nich ma być przyznanie własnej flagi prezydentowi. Flagi takie ma zdecydowana większość głów państw. Prezydent RP będzie miał prostokątną czerwoną flagę z orłem i z dwoma obwódkami. Będzie ona wznoszona w miejscu przebywania głowy państwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Oficjalnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego twierdzi, że projekt ustawy nie jest jeszcze gotowy. Mają trwać konsultacje wewnątrz resortu m.in. na temat czasu potrzebnego na jej wdrożenie. Jednak według „Rz” projekt jest w „zamrażarce”, z której zostanie wyjęty po wyborach prezydenckich i szybko uchwalony.

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz