Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że Ukraina w sposób jednostronny nie dotrzymała uzgodnień historycznych.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą”, Waszczykowski odniósł się m.in do kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich. „Nie ma sporu Polska-Ukraina. Jest jednostronne niedotrzymanie uzgodnień historycznych przez Ukrainę. Umówiliśmy się na powstanie Forum Współpracy Polsko-Ukraińskiej. Forum nie spotyka się, bo nie ma chęci po stronie ukraińskiej. Prezydent Poroszenko zaproponował, żeby ministrowie po stronie polskiej zaczęli dialog o możliwości stworzenia pojednania na wzór procesu Yad Vashem. Podjąłem się stworzenia mechanizmów dla pojednania, ale ze strony Ukrainy jest brak odpowiedzi a nawet regres. Ukraiński IPN podjął tymczasem decyzję o przerwaniu ekshumacji szczątków Polaków ofiar” – przypomniał Waszczykowski.

Szef MSZ zaznaczył, że to Ukraińcy jako pierwsi stworzyli czarną listę wobec Polaków. „Nie mogliśmy milczeć. Popieramy niepodległość Ukrainy, jej suwerenność i unijne dążenia. Jednak to Ukraina tworzy problemy w relacjach z Polską, nie odwrotnie” – powiedział.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W kontekście możliwości nałożenia na Polskę sankcji przez Unię Europejską, Waszczykowski jest zdania, że szanse na wprowadzenie sankcji są małe. Uważa, że niechęć Brukseli wynika z tego, że Polska jest rządzona przez „partię patriotyczno-konserwatywno-narodową”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Waszczykowski: Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien do Polski nie wjadą

Waszczykowski powiedział również, że nie zapadła jeszcze decyzja polityczna ws. reparacji wojennych. „Mogę tylko powtórzyć, że nie wiadomo, czy Polska zwróci się do Niemiec o reparacje wojenne” – zaznaczył Waszczykowski.

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz