Macron odwiedzi Polskę w przyszłym roku

Przy okazji wizyty w Paryżu, premier Beata Szydło spotkała się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony polskiej.

Czwartkowe spotkanie było pierwszym dwustronnym spotkaniem szefowej polskiego rządu z prezydentem Francji. Wcześniej widywali się tylko w czasie rozmów wielostronnych. Celem wizyty Beaty Szydło w Paryżu jest odbywająca się tam konferencja Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Polska strona wyraziła jednak wolę zorganizowania spotkania z Macronem, co przyznał minister ds. europejskich Konrad Szymański. Dziennik “Rzeczpospolita” pisze, że polska premier chce zapobiec eskalacji konfliktu z prezydentem Francji, szczególnie w obliczu wzrostu znaczenia tego ostatniego, w kontekście politycznego kryzysu w Niemczech.

“Dla mnie najważniejsze jest to że oboje przedstawiliśmy dzisiaj argumenty, wizje, propozycje które mogą łączyć Polskę i Francję. Nie tylko w naszych relacjach bilateralnych, ale również w naszej wspólnej pracy na rzecz rozwoju UE. Cieszę się że dzisiaj rozmawialiśmy” – portal 300polityka cytuje wypowiedź Szydło ze wspólnej konferencji prasowej obu polityków przeprowadzonej po ich spotkaniu. Ujawniła, że zaprosiła Macrona do złożenia wizyty w Polsce. Prezydent Francji zaproszenie przyjął.

“Polska podobnie jak Francja to państwa które doceniają i cenią demokrację, wolność i sprawiedliwość, solidarność” – mówiła Szydło – “Polska podobnie jak Francja jest państwem które przestrzega i przywiązuje niezwykłą rolę do tego żeby przestrzegane były wszystkie zasady wartości i prawa, również europejskie. Wszystko to co dzieje się w Polsce, dzieje się właśnie w ramach tych procesów”. Premier podkreśliła również, że “Polska nigdy nie odmawiała” dialogu z Komisją Europejską.

W kontekście stosunków dwustronnych Szydło powiedziała, że Polska i Francja jest “w stanie wyszukiwać takich kompromisów i rozwiązań które pomogą we współpracy dwustronnej ale również w odniesieniu do kluczowych zagadnień z agendy unijnej takiej jak bezpieczeństwo, sąsiedztwo UE, energetyka czy sprawy społeczne”. Zaznaczyła jednak, że “aby reformy były efektywne i zgodne z oczekiwaniami obywateli wspólnoty powinny być rezultatem refleksji z udziałem wszystkich państw członkowskich, a nie jedynie tych największych”. Szydło powiedziała, że “Polska ma swoją wizję zmian i reform UE” zatembez Francji i Polski reform UE w kontekście jej dalszego rozwoju się nie powiedzie i musimy w tym zakresie razem współpracować”.

Macron nie ukrywał jednak, że głównym tematem rozmów były wewnętrzne sprawy Polski. “Nasze dyskusje dotyczące spraw bilateralnych polegały przede wszystkim na omówieniu delikatnej kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce”. Korespondentka TVP w Brukseli, Dominika Ćosić cytuje dwuznaczną wypowiedź prezydenta Francji – “żaden z krajów UE nie ma prawa osądzać reform, które przeprowadza inny kraj. Są wartości fundamentalne UE, które trzeba przestrzegać”.

Czytaj także: “Polska izoluje się w Europie i sama wypycha się na margines” – Macron odpowiada Szydło

300polityka.pl/rp.pl/twitter.com/kresy.pl

1 odpowieź

Komentowanie tego postu zostało wyłączone.