Zmiany mają poprawić największe błędy w symbolach narodowych. Nowela ustawy ma być gotowa na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Jak informuje „Rzeczpospolita” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Komisja Heraldyczna działająca w resorcie spraw wewnętrznych i administracji podjęły prace nad zmianą barw na fladze i poprawieniem godła Polski. Dziennik dowiedział się, że zmiany mają poprawić największe błędy zarówno w ustawie, jak i w samych symbolach narodowych.Jednym z błędów są obecne odcienie barw białej i czerwonej, które w tzw. przestrzeni barw CIELUV są kolorami jasnoszarym i buraczkowym. Dzieje się tak, bo barwy dobierano do bandery na płótnie wełnianym. Te same wartości na innej tkaninie przyniosą odrębny efekt– powiedział „Rzeczpospolitej” grafik Andrzej Ludwik Włoszczyński. Obecnie rozważa się użycie karmazynu lub cynobru.

Z godła Polski zniknie cieniowanie, które jest niezgodne z zasadami heraldyki. Rozważane jest także jego przerysowanie, by wzmocnić jego kontury. Korona zyska prześwity między kwiatonami.

Kwestią otwartą jest dodanie do korony krzyża. Byłoby to silnie umotywowane heraldycznie, jednak obawiamy się, że sprawa nabrałaby kontekstu politycznego– powiedział dziennikarzom jeden z urzędników.

ZOBACZ TAKŻE: Polskie godło jako wycieraczka [+FOTO]

onet.pl / dorzeczy.pl / kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. malkontent
  malkontent :

  Wreszcie !!! na toto czekaliśmy z utęsknieniem, wreszcie orzeł odwróci swą głowę z lewackiej wrednej zachodniej na nam czyli pisuarowi bliższą wschodnią heheheh za sprawą zmiany godła stoi niejaki Szyszko , sam uważa, że zamiast orła powinien być bażant szczególnie ten puszczany z klatek hodowli na odstrzał. Inicjatorem zmiany barw jest niejaki ojciec dyrektor który zamiast czerwonego lansuje purpurowy. Prace trwają w przerwach obrad sejmu nad ustanowieniem rokiem objawień fatimskich. Pisuar spuszcza …… i wodę hehehehe

  • gan :

   Masz pojęcie o heraldyce jak przystało na potomka jakuba szeli. A co do najnowszej systematyki w biologii w naszym godle nie jest orzeł ale orłan. Inna, ciekawa sprawa – to popatrzcie na denar Mieszka I. To, co jest na nim z pewnością nie przypomina orła. Zagadka – co to za ptak? I czemu to kolejny symbol wikingów?

  • adinocka :

   Jasne malkontencieUB, też jestem zdania że godłem polski powinna być kura agenta NKWD Berlinga. żadne historyczne korony i krzyże. Żadne historyczne karmazyny, tylko nasz robotniczy czerwony, bo na nim nasza robotnicza krew, z pobrudzonych rąk UBojskich w obróbce reakcji. Aha i zapomniałeś dodać, że nienależący do AK żołnierze NSZ i młodzi WiNowcy nie wykonali rozkazu o rozwiązaniu AK.

 2. zefir :

  Zaprawdę nie wiem ,co w tym naszym godle i fladze złego i o co chodzi.Barwy bieli i czerwieni na płótnie wełnianym najlepiej oddają urok głębi,ostrości koloru czerwieni.Mam doświadczenie w barwiarstwie,wiem że karmazyn,czy cynober tego nie zmieni-to gra kolorów odcieni,która tolerancji kolorów czerwieni nie zmieni.To jakaś chora schizma,czy schizofrenia budująca polityczną odmianę tego co nic nie zmieni.Dodawanie krzyża do korony to również nic nowego,tak już bywało,faktycznie mądrości narodowi to nie dodawało,przeciwnie ułudą narodu się stawało.

  • adinocka :

   Nie to tylko… heraldyka i tradycja historyczna. Karmazyn jest też historyczny. Takie były pierwsze zapisy o barwach polskich, biało – karmazynowe. Czas też najwyższy pozbyć się kompromitacji typu konstytucyjnego:” Art. 28. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu” Szkoda tylko że godło w polu to definicja herbu. Pomijam fakt, że obecny orzeł to rimejk orła sanacyjnego z 1926 wziętego znikąd z zagadkową, niespotykaną wcześniej symboliką (choćby te gwiazdki na skrzydłach)