Polska wróciła na pozycję europejskiego lidera pod względem poziomu inflacji – podał w piątek portal Money.pl powołując się na dane Eurostatu.

Z opublikowanego w piątek komunikatu Eurostatu wynika, że w sierpniu w Polsce odnotowano najwyższą inflację rok do roku w Unii Europejskiej: 5 proc. Niechlubną pozycję lidera dzielimy z Litwą i Estonią, które również odnotowały ten sam poziom wzrostu cen.

Money.pl przypomniało, że kilka miesięcy temu Polska już przewodziła w Europie pod względem inflacji, jednak potem spadła na drugie miejsce. Od kwietnia do czerwca oddaliśmy palmę pierwszeństwa Węgrom, które obecnie są czwarte z inflacją na poziomie 4,9 proc. Z kolei w lipcu br. ustąpiliśmy tylko Estonii.

Zbliżony do naszego poziom inflacji odnotowano w sierpniu jeszcze w Belgii (4,7 proc.). Piąta w EU Rumunia miała już 4,0 proc. Średnia inflacja w strefie Euro wyniosła 3,0 proc.

Kraje z najniższą inflacją w EU w sierpniu to Malta (0,4 proc.), Grecja (1,2 proc.) i Portugalia (1,3 proc.).

Przypomnijmy, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego (który oblicza inflację nieco inaczej niż Eurostat), inflacja rok do roku w Polsce w sierpniu br. wyniosła aż o 5,5 proc. czyli najwięcej od ponad 20 lat.

Jak podawaliśmy, liderujące do niedawna Węgry w celu zatrzymania inflacji kontynuują politykę podnoszenia stóp procentowych. Od czerwca br. węgierski bank centralny już dwukrotnie podniósł stopę bazową: najpierw z 0,6 proc. do 0,9 proc., a w lipcu br. do 1,1 proc. Treść komunikatów banku sugeruje, że w tym roku można spodziewać się kolejnych, podobnych działań. Podobną politykę wprowadził też czeski bak centralny. Tymczasem prezes NBP Adam Glapiński pytany o możliwość podjęcia podobnych kroków w Polsce powiedział, że nie należy oglądać się na “egzotyczne banki centralne”.

Kresy.pl / money.pl / Eurostat

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply