Polska w marcu ponownie znalazła się na szczycie listy państw UE o najwyższej inflacji i wyraźnie powiększyła swoją „przewagę” nad pozostałymi państwami. 

W marcu inflacja wzrosła w większości państw UE. Średnio wzrost cen towarów i usług w całej wspólnocie wyniósł w ujęciu rocznym 1,7 proc. Miesiąc wcześniej odnotowano wzrost o 1,3 proc. Wolniej ceny rosną w strefie euro – 1,3 proc. w marcu wobec 0,9 proc. w lutym.

W zestawieniu prowadzi Polska z inflacją na poziomie 4,4 proc. – najwyższym od grudnia 2011 roku (4,6 proc.). W lutym wzrost cen w naszym kraju wynosił 3,6 proc.

Inflacja HCIP podawana przez Eurostat jest  odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. Według GUS-u marcowa inflacja w Polsce wyniosła 3,2 proc.

Numer dwa na europejskiej liście inflacji zajęły Węgry (3,9 proc.), które wcześniej przez wiele miesięcy zajmowały pierwsze miejsce, a trzecią lokatę zajmuje Rumunia (2,5 proc.). Jedynym państwem UE, gdzie w marcu odnotowywano deflację, była Grecja (-2 proc.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w Polsce dwa miesiące z rzędu – w październiku i listopadzie – odnotowano najwyższą inflację cenową w całej UE.

W całej UE inflacja napędzana była przede wszystkim przez wzrost cen energii.

Kresy.pl / ec.europa.eu

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz