Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły r/r o 13,0 procent – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Utrzymały się na tym samym poziomie w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Inflacja wyniosła w poprzednim miesiącu 14,7 procent. Z podanego w środę szybkiego szacunku GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do maja 2022 r. o 13,0 proc. (wskaźnik cen 113,0), a w stosunku do kwietnia 2023 r. pozostały na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0).

To najniższy rezultat od kwietnia 2022 roku – zwraca uwagę portal Bankier.pl. Nie oznacza to jednak, że ceny spadają. Ceny nadal rosną, ale w wolniejszym tempie niż przez poprzednie 12 miesięcy.

Analitycy prognozowali, że inflacja CPI w maju obniży się do 13,2 proc. względem 14,7 proc. odnotowanych w kwietniu. W marcu wynosiła z kolei 16,2 proc.

W komunikacie podano, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 18,9 proc. r/r, nośników energii wzrosły o 20,4 proc., paliw do prywatnych środków transportu spadły o 9,5 proc.

Z kolei w ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,6 proc. m/m, nośników energii spadły o 0,5 proc., ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 4,8 proc.

Zobacz także: „Rz”: inflacja znów zmusza Polaków do emigracji zarobkowej

bankier.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply