Polacy śmiecą najmniej w Europie po Rumunach

Przeciętny Polak wyrzuca rocznie 315 kg śmieci, niemal najmniej w Europie. Daleko nam jednak po zachodniego poziomu utylizacji i recyklingu śmieci, choć w ostatnich latach wiele się w tym względzie zmieniło.

Jak napisał w piątek portal Money.pl, opierając się o dane Eurostatu, jedynie Rumuni śmiecą w Europie mniej od Polaków (dane te nie obejmują Rosji, Ukrainy i Białorusi). Stosunkowo niewielka produkcja śmieci przez statystycznego mieszkańca to zresztą cecha charakterystyczna krajów byłego bloku wschodniego. Dla porównania w Niemczech przypada 633 kg śmieci na mieszkańca a w Danii – 781 kg. Zdaniem Money.pl większa zamożność zachodnich społeczeństw skutkująca większą konsumpcją przekłada się na produkcję większej ilości śmieci. Zasada ta nie sprawdza się jednak w Polsce, ponieważ w latach 90., gdy PKB Polski było znacznie niższe, produkowaliśmy niemal tyle samo śmieci, co obecnie (10-12 mln ton rocznie).

Zachód Europy bije nas jednak na głowę pod względem odsetka śmieci utylizowanych (spalanych i przetwarzanych na energię) oraz poddawanych recyklingowi. W Niemczech na wysypiska trafia jedynie 1,5 proc. śmieci. W Danii – 0,8 proc. Absolutnym rekordzistą pod tym względem jest Szwajcaria, która przetwarza 100 proc. swoich odpadów. W Polsce ten wskaźnik wynosi 58 proc., co zbliża nas do średniej europejskiej (utylizujemy 24 proc. śmieci, a poddajemy recyklingowi 34 proc.). Jak pisze Money.pl, w ostatnich latach, po wejściu w życie ustawy śmieciowej, dużo się pod tym względem w Polsce zmieniło. W 2012 roku utylizacja obejmowała w Polsce jedynie 0,4 proc. śmieci a recykling – 12 proc.

Według Money.pl bardziej ekologiczna gospodarka śmieciami wiąże się u nas z wyższymi kosztami wywozu śmieci. W ciągu roku wzrosły one o 24 proc. Zdaniem portalu receptą na wzrost kosztów byłby powrót do stanu sprzed 2013, czyli większej konkurencji przy wywozie śmieci. Należałoby przy tym stworzyć system premiujący utylizację i recykling oraz zapobiegający, np. za pomocą kar, działaniom nielegalnym. – twierdzi Money.pl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W zeszłym roku wwieziono do Polski rekordową ilość śmieci

Kresy.pl / money.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Batory
    Batory :

    Zły tytuł, powinno być nie „śmiecą”, a „produkują śmieci”. Akurat Rumunii śmiecą na potęgę, w rzekach walają się sterty śmieci, tak samo w rowach przydrożnych, parkingach itp. Niestety Ruminia to jeden z najbardziej zaśmieconych krajów w Europie, choć jest bardzo piękny.