Zdaniem ukraińskiego banku centralnego w następnych latach emigracja zarobkowa Ukraińców, głównie do Polski, będzie rosnąć jeszcze bardziej.

W „Raporcie inflacyjnym” za styczeń wydanym przez Bank Narodowy Ukrainy można przeczytać: Procesy migracyjne mogą nasilać się w najbliższych latach, co dotyczy przede wszystkim Polski. Dodatkowym ryzykiem aktywizacji migracji zarobkowej jest wzrost liczby studentów, którzy uczą się za granicą.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według ukraińskiego banku centralnego emigracja zarobkowa Ukraińców do Polski rosła w ostatnich latach z powodu z powodu notowanego w naszym kraju stosunkowo szybkiego wzrostu gospodarczego, uproszczenie zasad podejmowania pracy przez Ukraińców, ułatwień wynikających z łatwego wejścia w posiadania Karty Polaka. Jako dodatkowy czynnik wskazano likwidację obowiązku wizowego dla ukraińskich posiadaczy paszportów biometrycznych.

ZOBACZ TAKŻE: 2 mln pracowników z Ukrainy w 2017 roku? Co czwarta polska firma chciałaby zatrudnić Ukraińca

Bank Narodowy Ukrainy w swoim raporcie powołał się na dane Eurostatu, wedle których 87 proc. pozwoleń na pobyt w krajach unijnych wydała obywatelom Ukrainy Polska. Dodatkowo według polskiego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 95 proc. pozwoleń na pracę, które zostały wydane w naszym kraju w pierwszej połowie 2017 r., otrzymali Ukraińcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraiński bank centralny zaznaczył, że oprócz Polski emigracja zarobkowa Ukraińców kieruje się do Rosji, Włoch i Czech. Podkreślono jednocześnie, że migracja do Rosji stale zmniejsza z powodu konfliktu w Donbasie i rosyjską aneksję Krymu.

Zdaniem Banku Narodowego Ukrainy w następnych latach migracja zarobkowa będzie rosnąć w dalszym ciągu w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy, kryzysem makroekonomicznym, pogorszeniem warunków życia i wysokim poziomem bezrobocia wśród młodych Ukraińców.

Kresy.pl / tvn24bis.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz