Zdaniem ukraińskiego banku centralnego w następnych latach emigracja zarobkowa Ukraińców, głównie do Polski, będzie rosnąć jeszcze bardziej.

W „Raporcie inflacyjnym” za styczeń wydanym przez Bank Narodowy Ukrainy można przeczytać: Procesy migracyjne mogą nasilać się w najbliższych latach, co dotyczy przede wszystkim Polski. Dodatkowym ryzykiem aktywizacji migracji zarobkowej jest wzrost liczby studentów, którzy uczą się za granicą.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3104.49 PLN    (14.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według ukraińskiego banku centralnego emigracja zarobkowa Ukraińców do Polski rosła w ostatnich latach z powodu z powodu notowanego w naszym kraju stosunkowo szybkiego wzrostu gospodarczego, uproszczenie zasad podejmowania pracy przez Ukraińców, ułatwień wynikających z łatwego wejścia w posiadania Karty Polaka. Jako dodatkowy czynnik wskazano likwidację obowiązku wizowego dla ukraińskich posiadaczy paszportów biometrycznych.

ZOBACZ TAKŻE: 2 mln pracowników z Ukrainy w 2017 roku? Co czwarta polska firma chciałaby zatrudnić Ukraińca

Bank Narodowy Ukrainy w swoim raporcie powołał się na dane Eurostatu, wedle których 87 proc. pozwoleń na pobyt w krajach unijnych wydała obywatelom Ukrainy Polska. Dodatkowo według polskiego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 95 proc. pozwoleń na pracę, które zostały wydane w naszym kraju w pierwszej połowie 2017 r., otrzymali Ukraińcy.

Ukraiński bank centralny zaznaczył, że oprócz Polski emigracja zarobkowa Ukraińców kieruje się do Rosji, Włoch i Czech. Podkreślono jednocześnie, że migracja do Rosji stale zmniejsza z powodu konfliktu w Donbasie i rosyjską aneksję Krymu.

Zdaniem Banku Narodowego Ukrainy w następnych latach migracja zarobkowa będzie rosnąć w dalszym ciągu w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy, kryzysem makroekonomicznym, pogorszeniem warunków życia i wysokim poziomem bezrobocia wśród młodych Ukraińców.

Kresy.pl / tvn24bis.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz