Zdaniem ukraińskiego banku centralnego w następnych latach emigracja zarobkowa Ukraińców, głównie do Polski, będzie rosnąć jeszcze bardziej.

W „Raporcie inflacyjnym” za styczeń wydanym przez Bank Narodowy Ukrainy można przeczytać: Procesy migracyjne mogą nasilać się w najbliższych latach, co dotyczy przede wszystkim Polski. Dodatkowym ryzykiem aktywizacji migracji zarobkowej jest wzrost liczby studentów, którzy uczą się za granicą.

Według ukraińskiego banku centralnego emigracja zarobkowa Ukraińców do Polski rosła w ostatnich latach z powodu z powodu notowanego w naszym kraju stosunkowo szybkiego wzrostu gospodarczego, uproszczenie zasad podejmowania pracy przez Ukraińców, ułatwień wynikających z łatwego wejścia w posiadania Karty Polaka. Jako dodatkowy czynnik wskazano likwidację obowiązku wizowego dla ukraińskich posiadaczy paszportów biometrycznych.

ZOBACZ TAKŻE: 2 mln pracowników z Ukrainy w 2017 roku? Co czwarta polska firma chciałaby zatrudnić Ukraińca

Bank Narodowy Ukrainy w swoim raporcie powołał się na dane Eurostatu, wedle których 87 proc. pozwoleń na pobyt w krajach unijnych wydała obywatelom Ukrainy Polska. Dodatkowo według polskiego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 95 proc. pozwoleń na pracę, które zostały wydane w naszym kraju w pierwszej połowie 2017 r., otrzymali Ukraińcy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraiński bank centralny zaznaczył, że oprócz Polski emigracja zarobkowa Ukraińców kieruje się do Rosji, Włoch i Czech. Podkreślono jednocześnie, że migracja do Rosji stale zmniejsza z powodu konfliktu w Donbasie i rosyjską aneksję Krymu.

Zdaniem Banku Narodowego Ukrainy w następnych latach migracja zarobkowa będzie rosnąć w dalszym ciągu w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy, kryzysem makroekonomicznym, pogorszeniem warunków życia i wysokim poziomem bezrobocia wśród młodych Ukraińców.

Kresy.pl / tvn24bis.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz