W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 24 ofiar zbrodni komunistycznych i zbrodni ukraińskich nacjonalistów, których szczątki odnaleźli i zidentyfikowali specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

To już piąta uroczystość, podczas której krewnym osób odnalezionych i zidentyfikowanych przez IPN wręczono dokumenty poświadczające tożsamość ich bliskich. W tym roku po raz pierwszy noty identyfikacyjne otrzymali również krewni 4 żołnierzy Wojska Polskiego wziętych do niewoli i zamordowanych przez Ukraińską Powstańczą Armię. Ich szczątki zostały wydobyte w 2016 roku ze zbiorowego grobu w Jaworniku Ruskim.

PRZECZYTAJ: IPN zidentyfikował nieznane dotąd ofiary zbrodni UPA z Jawornika Ruskiego – to żołnierze Wojska Polskiego

W uroczystości nie mógł wziąć udział prezydent Andrzej Duda przebywający z wizytą w USA. List od niego skierowany do rodzin ofiar przeczytała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. W liście prezydent podkreślił, że począwszy od pierwszego spotkania przed trzema laty, łączna liczba odnalezionych i zidentyfikowanych przez IPN wynosi już 96.

“Są wśród nich wyklęci, niezłomni żołnierze powstania antykomunistycznego, od poszukiwań których rozpoczęło się to wielkie dzieło prowadzone przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka wraz ze współpracownikami. Są także uczestnicy podziemia niepodległościowego z czasów wojny i okupacji, zamęczeni przez Niemców.” – napisał Andrzej Duda wspominając także o żołnierzach zamordowanych przez UPA. “Wszystko to świadczy, że błędne i krzywdzące są twierdzenia, jakoby przywracanie pamięci o drugiej konspiracji zniekształcało historię naszego narodu i upraszczało ją w czarno-biały schemat” – dodawał prezydent.

Również obecny na uroczystości prezes IPN Jarosław Szarek zwrócił uwagę, że w tym roku po raz pierwszy oprócz nazwisk ofiar totalitaryzmów komunistycznego i niemieckiego poznajemy nazwiska czterech ofiar UPA. Szarek przypominał, że za wschodnią granicą znajduje się szacunkowo około 10 tys. jam grobowych, w których znajdują się szczątki 130 tys. ofiar tej formacji.

PRZECZYTAJ: Prof. Szwagrzyk: Ukraina jedynym państwem na świecie, które zabrania nam ekshumacji

Wiceprezes IPN i szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji Krzysztof Szwagrzyk obiecywał kontynuowanie poszukiwań szczątków polskich ofiar. “Widzimy dziś sylwetki 24 bohaterów. To są historie pisane polską krwią. Najmłodszy z nich miał 19 lat. Będziemy wracać po kolejnych. Nie zostawimy ich! Spełnimy nasz narodowy obowiązek!”. – mówił.

Z pełną listą 24 ofiar, których noty identyfikacyjne dzisiaj wręczono, wraz z biogramami i fotografiami, można zapoznać się na stronie internetowej IPN.

CZYTAJ TAKŻE: IPN chce prowadzić poszukiwania m.in. w Niemczech, na Litwie i Białorusi

Kresy.pl / ipn.gov.pl / prezydent.pl / Polskie Radio

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply