IPN chce nowego Panteonu na powązkowskiej „Łączce”

W najbliższym czasie Instytut Pamięci Narodowej ogłosi konkurs na projekt nowego Panteonu – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na powązkowskiej „Łączce” – dowiedział się „Nasz Dziennik”. Dotychczasowy Panteon budził kontrowersje – pojawiały się głosy, że miejsce pochówku bohaterów podziemia niepodległościowego jest zbyt skromny.

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował „Nasz Dziennik”, że rozpisanie konkursu nastąpi jeszcze jesienią. Według telewizji „Trwam” prawdopodobna data to koniec tego tygodnia bądź początek następnego. Nowy Panteon ma być godnym miejscem pochówku szczątków polskich bohaterów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Mam nadzieję, że ten konkurs wyłoni koncepcję taką, która nie będzie budziła żadnych kontrowersji, a dla każdego będzie oczywiste, że mauzoleum, które stanie na Łączce, dla wszystkich będzie godnym miejscem upamiętnienia polskich bohaterów” – powiedział „Naszemu Dziennikowi” prof. Szwagrzyk.

Obecny Panteon powstał na wojskowych Powązkach w 2015 roku. Zdaniem krytyków jest on zbyt skromny a szczątki spoczywają w małych skrytkach.

Jak mówił prof. Szwagrzyk, rozpisanie konkursu mniej więcej zbiegnie się w czasie z zaplanowaną na 22. września uroczystością pochówku zidentyfikowanych 22 bohaterów walki o Polskę. Zostali oni zamordowani w więzieniu mokotowskim. Wśród pochowanych będzie kpt. Lech Neyman ps. „Butrym”, żołnierz Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, odznaczony orderem Virtuti Militari, którego aresztowano wraz z ostatnim komendantem NSZ Stanisławem Kasznicą. Oprócz niego m.in. por. Zygmunt Jezierski ps. „Jastrząb”, „Orzeł”, żołnierz AK i NSZ; por. Lucjan Minkiewicz ps. „Wiktor”, żołnierz 5. Wileńskiej Brygady AK i por. Roman Groński ps. „Żbik”, żołnierz oddziału mjr. Hieronima Zapory.

Jak podaje Radio Maryja, specjaliści IPN odnaleźli na powązkowskiej „Łączce” w latach 2012-2017 szczątki około 300 osób, z czego zidentyfikowano do tej pory 71.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: IPN zakończył poszukiwania na powązkowskiej Łączce

Kresy.pl / radiomaryja.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz