Prezydent USA Donald Trump zapowiedział nominację Roberta O’Briena na stanowisko swojego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. O’Brien ma zastąpić zdymisjonowanego tydzień temu Johna Boltona.

O swoim zamiarze Trump poinformował na Twitterze. „Miło mi ogłosić, że mianuję Roberta O’Briena, który obecnie z sukcesami pełni funkcję specjalnego wysłannika prezydenta ds. zakładników w Departamencie Stanu, na naszego nowego doradcę ds. bezpieczeństwa.” – napisał Trump dodając, że „długo i ciężko” pracował z O’Brienem. „Będzie wykonywał świetną robotę!” – oznajmił Trump.

Jak pisze agencja AP, O’Brien jako specjalny prezydencki wysłannik ds. zakładników w Departamencie Stanu ściśle współpracował z rodzinami amerykańskich zakładników i doradzał urzędnikom administracji w kwestiach związanych z zakładnikami. O’Brien pracował na tym stanowisku od maja 2018 roku. Wcześniej pomagał kierować departamentem partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz reformy wymiaru sprawiedliwości w Afganistanie podczas rządów Busha i Obamy.

W latach 2008–2011 O’Brien był mianowanym przez prezydenta członkiem rządowej komisji doradzającej w kwestiach związanych z handlem antykami i innymi przedmiotami kultury. W 2005 roku prezydent George W. Bush nominował O’Briena na przedstawiciela USA w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdzie współpracował z Boltonem.

O’Brien był także doradcą w republikańskich kampaniach prezydenckich byłego gubernatora Scotta Walkera z Wisconsin, byłego gubernatora Mitta Romneya z Massachusetts i senatora Teda Cruza z Teksasu.

Przyszły doradca ds. bezpieczeństwa narodowego ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Berkeley i był współzałożycielem kancelarii prawnej w Los Angeles zajmującej się sprawami sądowymi i arbitrażem międzynarodowym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O’Brien to już czwarta osoba na stanowisku prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego za kadencji Donalda Trumpa. Wcześniej funkcję tę pełnili Michael Flynn, H. R. McMaster i John Bolton.

Kresy.pl / AP / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz