Według izraelskiego dziennikarza, powołującego się na źródła w MSZ Izraela, Amerykanie nalegali na Izraelczyków, by spróbowali rozwiązać kryzys w relacjach z Polską spowodowany nowelizacją ustawy o IPN. Zaznaczali, że bardzo im się ona nie podoba, ale Polska to zarazem ważny sojusznik USA w ramach NATO.

Barak Ravid, dziennikarz izraelskiej stacji telewizyjnej Channel 10 twierdzi, że uzyskał informację o naciskach Białego Domu na Izrael ws. nowej polskiej ustawy o IPN. Powołuje się na rozmowę z niewymienionym z nazwiska wysokim urzędnikiem izraelskiego MSZ, według którego Amerykanie kilka razy wzywali Izrael, by spróbowali rozwiązać kryzys w relacjach z Polską spowodowany nowelizacją ustawy.

– Amerykanie jasno powiedzieli, że nie podoba im się ustawa o Holokauście [tak zagraniczne media, w tym z USA i Izraela, określają nowelizację ustawy o IPN – red.], uważają, że jest nie do zaakceptowania i prosili polski rząd, żeby ją poprawił. Ale jednocześnie powiedzieli nam, że Polska jest ważnym sojusznikiem USA, szczególnie w ramach NATO, a także sojusznikiem Izraela. Stąd jest potrzeba, by poradzić sobie z tym kryzysem ostrożnie i bez uszczerbku dla Sojuszu cytuje swojego rozmówcę Ravid.

Izraelski dziennikarz dodaje, że „wysocy rangą izraelscy urzędnicy” powiedzieli mu, iż Amerykanie przekazywali swoje wiadomości w tym temacie kilkoma kanałami – zarówno do rządu Izraela, jak i do liderów opozycji, prosząc ich o złagodzenie ich publicznej retoryki wymierzonej w Polskę.

Rawid wymienia tu konkretne przykłady. Twierdzi, że Biały Dom i Departament Stanu przekazali ambasadorowi Izraela w Waszyngtonie Ronowi Dermerowi, a także innym dyplomatom z ambasady, wiadomości o znaczeniu relacji z Polską. Podobne wiadomości trafiły do kancelarii izraelskiego premiera i MSZ.

Ponadto, 5 marca br. wiceprezydent Mike Pence spotkał się w Waszyngtonie z Jicchakiem Herzogiem, liderem Izraelskiej Partii Pracy. Rawid nazywa go „szefem izraelskiej opozycji”. Według oficjela z MSZ Izraela, Pence w rozmowie poprosił Herzoga, by stonował swoje krytyczne wypowiedzi pod adresem Polski i pomógł rozwiązać kryzys. Herzog w odpowiedzi miał podkreślić, że nowa ustawa o IPN oraz to, jak mówi o niej polski rząd, są dla Izraela „wysoce obraźliwe i nieakceptowalne”. Rawid dodaje, że zarówno Herzog, jak i biuro wiceprezydenta USA odmówili komentarza w sprawie.

Przypomnijmy, że dzień później portal Onet opublikował głośny artykuł, w którym powołując się na poufne dokumenty dyplomatyczne twierdził, że polscy przywódcy stali się w Białym Domu persona non grata, a USA całkowicie poparły stanowisko Izraela w sprawie ustawy o IPN.

Czytaj także: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

Według dziennikarza Channel 10, amerykański resort dyplomacji zwrócił się też do ambasad Polski i Izraela, by wspólnie sponsorowały doroczną ceremonię upamiętniającą Holokaust.

Dodatkowo, w artykule zamieszczonym na portal Axios, Rawid pisze, że prezydent Andrzej Duda skierował nowelę ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego „po wrzawie w Izraelu i USA”. Zdaniem dziennikarza, jeśli TK nakaże Sejmowi poprawić części ustawy, to może to doprowadzić do zakończenia konfliktu z Izraelem.

Przeczytaj: Izraelskie media: prezydent Izraela powiedział Dudzie, że Polska i Polacy uczestniczyli w Holokauście

Axios.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply