„Cynizm” i „zniekształcanie historii” zarzuciło rosyjskie MSZ polskim władzom po demontażu pomnika pamięci żołnierzy radzieckich i polskich, którzy w 1944 wyzwalali Łuków.

Pomnik w Łukowie (woj. lubelskie) został wzniesiony w 1960 roku w miejskim parku. Upamiętniał „bohaterskich żołnierzy Armii Radzieckiej i Polskiej poległych w walkach o wyzwolenie ziemi łukowskiej”, co oznajmiał napis umieszczony na pomniku. Monument miał formę ściany z okrągłym otworem symbolizującym przestrzał.

Część mieszkańców miasta uważała, że pomnik gloryfikuje system komunistyczny. W 2013 roku ktoś umieścił na nim napisy „precz z komuną”, „raz sierpem raz młotem” oraz „czerwone skur”. Zamazano także fragment inskrypcji mówiący o żołnierzach radzieckich.

Instytut Pamięci Narodowej uznał, że pomnik gloryfikuje komunizm, w związku z czym znalazł się on na liście obiektów przeznaczonych do rozbiórki. Władze miasta nie zgadzały się z tą opinią uważając, że pomnik jest poświęcony przede wszystkim Polakom. Wskazywano także, że przy pomniku znajdują się urny z ziemią z pól bitewnych. Decyzję o rozbiórce podjął jednak wojewoda lubelski. 1. czerwca br. obiekt zniesiono za pomocą koparki.

W wydanym w środę oświadczeniu departament informacji i prasy rosyjskiego MSZ potępił likwidację pomnika nazywając ją „kolejnym niesławnym owocem antykomunistycznej obsesji oficjalnej Warszawy”. Rosjan „poraził cynizm” polskich władz, które oskarżono o „kontynuowanie kursu na zniekształcanie historii II wojny światowej”, deptanie pamięci żołnierzy radzieckich a także „zdradzieckie zapominanie o swoich bohaterach”. Jednocześnie rosyjska dyplomacja przypomniała polskim władzom o „zobowiązaniach wobec Rosji i swojego narodu”. „Jeszcze nie jest za późno, aby powstrzymać haniebną praktykę +wojny z pomnikami+, która już poważnie zniszczyła nasze dwustronne stosunki.” – napisało rosyjskie MSZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjskie MSZ: Demontaż pomników ma destrukcyjny wpływ na wzajemne relacje

Kresy.pl / mid.ru / Tygodnik Siedlecki / lukow24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz