Doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz twierdzi, że pospieszna zmiana uchwalonej w styczniu ustawy o IPN pod dyktando władz Izraela była obliczona także na pozyskania przychylności władz IPN.

W wywiadzie dla telewizji publicznej Zybertowicz nie ukrywał, że wycofanie się przez rząd z zapisów zakładających odpowiedzialność karną osób obciążających naród lub państwo polskie odpowiedzialnością za holokaust spowodowane było nie tylko chęcią pozyskania przychylności władz Izraela ale także Stanów Zjednoczonych.

„Dla amerykańskich elit militarnych nie ulegało nawet przez moment że jesteśmy strategicznym sojusznikiem w tej części Europy. Między innymi dlatego, żeby nasi przyjaciele w amerykańskim establishmencie militarnym mieli lepsze argumenty, to był powód dlaczego wspólnie z Izraelem dokonaliśmy tego komunikatu dla świata” – twierdził Zybertowicz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Doradca prezydenta pozytywnie ocenił więc błyskawiczną nowelizację ustawy o IPN pod naciskiem Izraela. W trybie nagłym została ona przeprowadzona przez Sejm i Senat oraz podpisana przez prezydenta 27 czerwca. Bardzo pozytywnie Zybertowicz ocenił też oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego i izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu jakie towarzyszyło przeprowadzeniu żądanej przez stronę izraelską ustawowej zmiany.  „Zachęcam wszystkich badaczy: teraz możecie badać z taką samą gorliwością antysemityzm jak i antypolonizm po tym oświadczeniu” – powiedział Zybertowicz.

Czytaj także: PiS zamienia Polskę w amerykańską kolonię

dorzeczy.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Cóż poradzisz gdy „pospieszna zmiana uchwalonej w styczniu ustawy o IPN pod dyktando władz Izraela była obliczona”-Zybertowiczowi to wcale nie przeszkadza.Jemu to wszystko jedno,Polska to czy Polin,byle kasa doradcza była godna.Do tego to się sprowadza,dlatego doradca bez znaczenia wychodzi przed szereg i wszystkim swą przymilnością dogadza.